GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-05-2021 21:58   Güncelleme : 30-05-2021 21:58

1 Haziran'da hangi kısıtlamalar kalkacak?

Türkiye'nin koronavirüs vakalarının artması nedeniyle girdiği tam kapanma 17 Mayıs tarihi itibarıyla son buldu. Kabine Toplantısı sonrası basın toplantısı yapan Başkan Erdoğan, kademeli normalleşmeye geçildiğini ifade ederek tam açılma için 1 Haziran'ı işaret etti. Milyonlarca kişi 1 Haziran'da hangi yasakların kalkacağını merak etmeye başladı. Gelen son dakika haberine göre, hafta sonu sokağa çıkma yasağında değişiklik bekleniyor. 

1 Haziran'da hangi kısıtlamalar kalkacak?
Türkiye'nin koronavirüs vakalarının artması nedeniyle girdiği tam kapanma 17 Mayıs tarihi itibarıyla son buldu. Kabine Toplantısı sonrası basın toplantısı yapan Başkan Erdoğan, kademeli normalleşmeye geçildiğini ifade ederek tam açılma için 1 Haziran'ı işaret etti. Milyonlarca kişi 1 Haziran'da hangi yasakların kalkacağını merak etmeye başladı. Gelen son dakika haberine göre, hafta sonu sokağa çıkma yasağında değişiklik bekleniyor. 

Kabine'nin alacağı kararlardan biri lokanta ve kafeler ile ilgili olacak. Pandemi sürecinde en fazla zarar gören lokanta ve kafelerin Haziran ayı itibari masa sınırlaması ile açılması bekleniyor. Toplantıda önce dış mekanlar mı açılacak yoksa hem iç hem de dış mekanlara mı izin verilecek bu da tartışılacak.

Gözler Kabine Toplantısı'ndan çıkacak kararda! 1 Haziran'da hangi kısıtlamalar kalkacak? Hafta sonu yasağı kalkacak mı?
SADECE PAZAR GÜNÜ KISITLAMA
Bu hafta beklenen kararlardan biri de Cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasının kaldırılması. Pazar günleri ise bir süre daha kısıtlama devam edecek.


Hafta içi saat 21'de başlayan sokağa çıkma kısıtlamasının 23'e çekilmesi üzerinde duruluyor. Hafta içi kısıtlamanın tamamen kaldırılması da seçeneklerden biri.


KORKULAN OLMADI
Tam kapanma döneminde yazlık ya da memleketlerine gidenler geri döndü. Gidiş ve dönüşler nedeniyle vaka sayılarının artması bekleniyordu ancak korkulan olmadı. Bunda da tam kapanma kararı olduğu için seyahat edenlerin gittikleri yerde sabit kalmaları, eş, dost, akraba ile bir araya gelememelerinin etkisi olduğu bildirildi. Ancak lokanta ve kafelerin açılıp cumartesi günleri sokak sınırlamasının kaldırılması ile birlikte vakalarda yukarı doğru bir gidiş olacağı tahmin ediliyor.

HER HAFTA 5 MİLYON AŞI
BioNTech ile yapılan anlaşma gereği aşıların sevkiyatı başladı. Bu sevkiyatın her hafta 5 milyon doz gönderilmesinin şeklinde olacağı öğrenildi. Böylece Haziran ayı sonunda toplamda 30 milyon doz aşı Türkiye'ye ulaşmış olacak.


TEMMUZ SONUNDA 18 YAŞ ÜSTÜ BİTECEK
Bu güne kadar ilk dozu yaptıktan sonra ikinci doz aşıları sevkiyatta sıkıntı olması riskine karşı yedekliyordu. 10 milyon doz aşı ancak 5 milyon kişiye yapılabiliyordu. Ancak şimdi gelen aşılar yedekleme yapmadan vatandaşa yapılacak. Yani 30 milyon doz aşı ile 30 milyon kişi aşılanacak. Planın aynen işlemişi halinde Bilim Kurulu'nun öngörüsüne göre temmuz ayı sonunda 18 yaş üstü aşılanmış olacak. İkinci dozların ise 8 hafta sonrası yapılması, aşıların gelişinde bir gecikme olursa bu sürenin biraz daha artması planlanıyor.


Bu çalışma yaz sonuna geldiğinde bitmiş olacak. Aşı kampanyası başarılı gider ve bir aşı direnci oluşmazsa toplumun yüzde 60'ından fazlasını bu yöntemle aşı yapmış olacak.


AÇIK ALANA DESTEK
Milliyet'in haberine göre konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Deniz Çalışkan Odabaş, Bakan Koca'nın dışarı çıkıldığında 2 metre mesafede başka kimse yoksa maske takılmasına gerek olmadığına dair sözlerini hatırlatarak, "Açık alanların desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum. Açık alanda ve 2 metre mesafenin korunduğu noktada biraz daha rahat davranılabilir" dedi.


Ancak kapalı ortam ve mekanlarla ilgili tedbiri elden bırakmamak gerektiğine işaret eden Odabaş, "Kalabalık ortam, kapalı mekan ve kötü havalandırma toplumsal bağışıklık düzeyimiz yüzde 75'in üzerine çıkana kadar, halen büyük bir risk taşıyor. Bu mekanlardan kaçınılması, uzak durulması, bulunulan sürenin 10 dakikadan aşağıda tutulması, gerekli değilse kapalı alanlara girilmemesi vatandaşımızda dikkat etmesi gereken en önemli konu" uyarısını yaptı.


KENTE GÖRE ÖNLEM
1 Mart'ta olduğu gibi, 1 Haziran'dan itibaren illerin risk durumuna ve bunu gösteren renklendirilmiş haritaya göre atılıp atılmayacağına ilişkin soru üzerine de Odabaş, şunları kaydetti: "En son renklendirilmiş harita mart ayında açıklandı. Kısmi ve tam kapanma dönemlerinde de tüm Türkiye genelinde uygulamalar oldu. Açıkçası bu şekliyle devam edip etmeyeceğinin kararı kabinede netleşecek diye düşünüyorum. Yüksek riskli olan illerde İl Hıfzıssıhha kurulları halen yetkili. Daha farklı önlemler de alabilirler.


Bu pandeminin başından beri işleyen bir sistemimiz aslında. Kümelenmelerin olduğu, vaka sayılarının yoğun olduğu il ve ilçeler için farklı önlemler de alınabilir."


AÇIK ALANLARDA MASKE KULLANIMI
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, TRT Haber'de işletmelerin yeniden faaliyete geçebileceğine inandığını, bu durumun vaka sayılarındaki düşüş ve aşılamanın artmasıyla oluşabileceğini ifade etti.


İlhan "Açık alanlarda, belki 1 Haziran'dan sonra, çok kalabalık olmayan yerlerde maske kullanımı azaltılabilir. Ancak kapalı alanlarda sonbahara kadar maske takmaya kesinlikle devam etmeliyiz.


Pazar yerine gittiğimizde mesela maske takmamız gerekiyor. Boş bir caddede işe, okula giden kişiler maske konusunda esnek davranabilir. Mutlaka yanımızda maske olmalı. Toplu taşımalarda maskenin geçerli olacağını düşünüyorum" dedi.TEMASLI ŞARTLARI DEĞİŞTİ
Bilim Kurulu tarafından hazırlanan rehberde, daha önce 10 gün olan yakın temaslıların karantina süresi yeniden 14 güne çıkarıldı.


Rehberde yüksek riskli temas ile ilgili kriter de değişti. Daha önce maske takma kurallarına uyulmadan 1,5 metreden daha yakın mesafede, 15 dakikadan uzun süreli temas yüksek riskli temas olarak kabul ediliyordu. Yapılan değişiklikle mesafe 2 metreye çıkarıldı ve süre 10 dakikaya düşürüldü.


Daha önce Kovid-19 tanısı almış ya da iki doz aşı olmuş kişiler, tanı aldığı ya da 2. aşı dozunun 14. gününden sonraki 3 ay içerisinde bir Kovid-19 vakası ile yakın temaslı olması durumunda karantinaya tabi tutulmuyorlardı. Yapılan değişiklikle artık bu kişiler de karantinaya alınacak. 7. gün yapılan PCR testi sonucu negatifse karantinadan çıkacaklar.


Değişiklikle PCR pozitif kişilerde de izolasyon süresi 14 gün olarak belirtildi. Ancak en az üç gün ateş ve diğer klinik belirtisi olmayan kişilerde 10. günde yapılan PCR testinin sonucu negatifse izolasyon sonlandırılacak.


Daha önce rehberde Güney Afrika (501Y.V2 veya B.1.351); ve Brezilya (P1) varyant suş ile enfekte pozitif vakaların izolasyonu en erken 10. güne kadar devam ettiriliyor ve 10. günde PCR testi ile negatiflik görülmesi halinde 10. günün sonunda izolasyon sonlandırılıyordu.