GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-07-2021 15:16   Güncelleme : 15-07-2021 15:16

15 Temmuz şehidi kabri başında anıldı

Arnavutköy Topkule Kışlası'na girmek isteyen Serdar Gökbayrak, darbe girişimcilerinin açtığı ateş sonucu yaralanarak hastaye kaldırılmıştı. Hastanede şehit düşen Gökbayrak, Hanlı'da kabristanı başında dualarla anıldı

15 Temmuz şehidi kabri başında anıldı

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'nde görevli olan ve darbe girişimi sırasında özel harekat ve askerlerle birlikte Arnavutköy Topkule Kışlası'na girmek isteyen Serdar Gökbayrak, darbe girişimcilerinin açtığı ateş sonucu yaralanmıştı. 04.00 sıralarında kardeşi Soner Açıksöz ile görüşen Gökbayrak, ''Herhalde teslim olmaya başlarlar sabah'' demişti. Gökbayrak, sabah darbecilerin teslim olduğunu göremeden 15 Temmuz gecesi 05.15 sularında çıkan çatışmada yaralamıştı. Hastaneye kaldırılan Gökbayrak, şehit olmuştu.

PROGRAM DÜZENLENDİ

15 Temmuz 2016’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensuplarınca gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsünün 5’inci yıl dönümü dolayısıyla Sakarya’da bir dizi program gerçekleştirildi. Program kapsamında ilk olarak 15 Temmuz gecesi şehit düşen Serdar Gökbayrak’ın mezarı ziyaret edildi. Programa, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Garnizon Komutanı Albay Aydın Kutlu, Sakarya Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Sakarya İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, AKP Sakarya İl Başkanı Yunus Tever, Sakarya protokolü ve çok sayıda vatandaş katıldı.

AİLE FERTLERİ DE KATILDI

Serdar Gökbayrak’ı, Arifiye Hanlı Mezarlığı’nda bulunan kabrini ziyaret ederek, yakınlarına başsağlığı diledi. Şehitler için Kur’an-ı Kerim okunarak, dualar edildi. Protokol daha sonra şehit mezarlarına karanfil bıraktı. Şehidin annesi Ferdane, eşi Necla, çocukları Ceyda, Elif, Alperen, kayınpederi Fevzi Dayan, kardeşleri Mesut, Soner, Saim ve ablası Fikriye ile bir süre sohbet eden Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, şehit ailesine başsağlığı ve metanet diledi.

'TARİHİN EN ÖNEMLİ DÖNÜM NOKTASI'

Şehit Gökbayrak’ın mezarı başında konuşan Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, şu ifadeleri kullandı: "Şehidimizin kabrinde bir araya geldik. Allah bir daha böyle günler yaşatmasın. Türk tarihi bu tür hadiselerle, bu tür ihanetlerle ve bunun yanı sıra şanlı geçmişiyle, şanlı dönüm noktaları ve kahramanlıklarıyla doludur. Bu asil millet, tarihin her döneminde var olmuş bugüne kadar gelmiş bugünden sonrada ebediyete kadar var olacak, yaşayacaktır. Bize çok büyük bir sorumluluk ve büyük bir emanet bıraktılar, bunun bilincinde olarak İnşallah ona göre çalışacağız ve ona göre hareket edeceğiz. Bu aziz toprak parçasını ve bu aziz milletin şanına yaraşır şekilde temsil ederek ona göre çalışacağız. Tarihin en önemli dönüm noktalarından birini yaşıyoruz. Onun için bir çalışıyorsak on çalışmak düşer. Tabii biz Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı yaşadık. Hepimizin geçmişine bakarsak şehitler var, hepimizin dedeleri veya soyundan birileri şehit oldu. Biz böyle bir milletiz. İnşallah bir daha böyle bir olay yaşamayız ama karşımıza çıktığı zamanda bu millet nasıl cevap vereceğini göstermiştir. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonradan da gösterecektir. Bu ruh, bu damar millette vardır ve yaşamaktadır, İnşallah ilelebet yaşayacaktır".