YEREL
Giriş Tarihi : 09-05-2022 15:51

2 yıl aradan sonra ilk hıdrellez pilavı Geyve Sekiharmandaydı! 20 kazan pilav ikram edildi

Geyve Sekiharman Mahallesinde pandemi nedeni ile verilen iki yıl aradan sonra yılın ilk hıdrellez pilavı yapıldı. Mahallenin erkeklerin hazırlayıp pişirdiği pilavlar davetlilere ikram edildi. Sekiharman hıdrellez pilavından renkli görüntüler..

2 yıl aradan sonra ilk hıdrellez pilavı Geyve Sekiharmandaydı! 20 kazan pilav ikram edildi

Geyve Sekiharman Mahallesinde her yıl geleneksel hale gelen hıdrellez pilavı, pandemi nedeni ile verilen 2 yıl aradan sonra yapıldı.

Bölgede bu yılın ilk hıdrellez pilavını gerçekleştiren Sekiharman Mahallesinde, mahallenin erkekleri sabahın erken saatlerinde 8 saatlik bir çalışma sonunda 20 kazan bulgur pilavı pişirdiler.

Mahallenin erkeklerinin hünerli ellerinde pişen bulgur pilavları, öğle namazı sonrası çevre İl, İlçe ve mahallelerden gelen misafirlere mahallenin gençleri tarafından servis edildi. Yufka ve ayranlar ile afiyetle yenen hıdrellez pilavına ilgi oldukça fazlaydı.

Mahallenin erkeklerinin hıdrellez pilavını hazırlarken, kadınlar ise mahallelerine gelen misafirler ile ilgilendiler.
Hıdrellez pilavı erkekler için mahallenin girişinde bir tepede verilirken, kadınlar eski mahalle okulunu bahçesinde hıdrellez yaptılar.

Yılın ilk hıdrellez pilavına gelen davetliler, her yıl geleneksel olarak yapılan pilavı hazırlayanlara ve mahallelinin misafirperverliğine teşekkür ettiler.

Hıdrellez pilavına katılan CHP İl Başkanı Ecevit Keleş, Sakarya’da geleneksel olarak yapılan hıdrellezlere her yıl katıldığını ifade ederek, “Hıdrellez pilavları iki yıldır pandemi dolayısı ile yapılamıyordu. Geyve, Pamukova, Taraklı bölgelerinde bir gelenektir. Bu tür geleneklerin devamı çok güzel, kalıcı olması lazım. Bu tür geleneklerin desteklenmesi lazım. Bizde hem hayırlı olsun deneye hem de vatandaşlarımızla kucaklaşmaya geldik. Emeği geçen maddi manevi katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Sekiharman Muhtarı Suat Sünger, yıllardan buyana gelen geleneksel hıdrellez cemiyetini iki senedir pandemiden dolayı yapamadıklarını ifade ederek “Allahın izni ile bu sene tekrar yaptık. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun, teşekkür ediyorum. İnşallah bu gelenek böyle devam eder. Bizler devam ettireceğiz. Hıdrellez pilavımıza katılan herkese teşekkür ederiz" dedi.

ErenEren