YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:11

Bakanlık 6 suçlama için cevap istedi, başkan "Deli saçması" dedi

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı hakkında İçişleri Bakanlığına yapılan şikâyetlerle ilgili bakanlık Valilik aracıylığıyla cevap istedi. Belediye Başkanı ise bakanlığın cevap istediği suçlamalarla ilgili "Deli saçması" dedi

Bakanlık 6 suçlama için cevap istedi, başkan

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Karasu haberleri">Karasu Belediye Başkanı seçilen İshak Sarı, göreve geldiğinden bu yana meclisteki tartışmalar, şikâyetler ve açıklamalarıyla dikkat çekiyor.
Başkan Sarı hakkında İçişleri Bakanlığına çeşitli iddialar hakkında şikâyette bulunuldu.
Suçlamalar arasında belediye meclisi ve bakanlıktan olur alınmadan İller Bankasından 52 milyon liralık borç alındığı; Karasu sahilindeki usulsüz yapılar hakkında işlem yapılmadığı; yeşil alan ve ibadet alanlarının para karşılığı kaldırılarak inşaatlara izin verildiği; bir inşaat firmasına 4 kat ruhsat verildiği, bir petrol ürünü alımının maliyetin çok üzerinde yapıldığı gibi iddialar yer aldı.

İçişleri Bakanlığı Teftiş Kurulu Başkanlığı da Sakarya haberleri">Sakarya Valiliği aracılığıyla söz konusu suçlamalarla ilgili belediye başkanlığı makamının beyanının alınması için yazı gönderdi.

KARASUHABER'de yer alan habere göre; Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı ilçe basınına yaptığı açıklamada, kimliğini henüz öğrenemediği kişi veya kişilerin İçişleri Bakanlığı’na kendisi hakkında şikâyeti sonrası Valiliğin kendisinden bilgi ve belge istediğini söyledi. Şahsına yöneltilen 6 maddelik suçlamayı deli saçması olarak niteleyen Başkan Sarı, göreve geldiği günden itibaren Karasu Belediyesi’ni içine düşürüldüğü durumdan çıkarmak için canla başla çalıştığına ve kurumu güvenilir bir duruma getirdiğine işaret etti.

6 MADDEYE 6 YANIT

Başkan İshak Sarı, hakkında yapılan şikâyetleri sıralayarak tümüne ayrı ayrı yanıt verdi.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, kendilerine 9 Mayıs 2022 tarihinde Sakarya Valiliği İdare ve Denetim Müdürlüğü’nden gelen şikâyet konulu yazı üzerine bir basın açıklaması yaptı. Sarı, hakkında yapılan altı maddelik şikayet ve iddialara yönelik açıklamada bulundu. Sarı, iddiaları “Altı maddelik deli saçmalamaları” diye nitelendirdi.

Bakanlık Teftiş Kurulu’na iletilen şikâyet dilekçesinde yer alan suçlamalara Başkan Sarı’nın verdiği yanıtlar şöyle:

KREDİ KULLANMADAN BORÇ ÖDEDİM’

Dilekçede yer alan iddialardan birinin, Belediye Meclisi kararı olmadan ve bakanlık oluru alınmadan İller Bankası’ndan 52 milyon lira kredi kullanma suçlaması olduğunu belirten Başkan İshak Sarı, “Göreve geldiğim günden bu güne kadar meclisten biri 2 milyon, diğeri de 5 milyon TL kredi kullanma yetkisi almama rağmen 1 lira kredi kullanmadım. Tam aksine, bu süre zarfında geçmişten kalan 20 milyon TL borç ödedim” dedi.

SAHİLDEKİ YAPILAR VE İMAR BARIŞI

Bir başka iddianın sahil bölgesinde kıyı şeridi içerisinde yer alan yapılar hakkında belediyenin herhangi bir işlem yapmadığı suçlaması olduğunu söyleyen Sarı şunları söyledi: “Bu külliyen iftira. Bırakın işlem yapmamayı, yapı kayıt belgesi alanların iptalini bizzat Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’nden isteyen benim. Hem sahilde hem de Sakarya Nehri kıyısında imar affı başvurularını kabul eden bakanlığı mahkemeye verip açtığımız 50 davanın yarısını kazandık. Bırakın ön açmayı, usulün uygulanması noktasında hareket ediyoruz. Burada bizim suçlanmamız nasıl bir ahlaksızlık, haysiyetsizlik ve akıl tutulmasıdır. Gerçekten şaşkınlık yaşıyorum. Bu suçlamalar için İçişleri Bakanlığı’nın soruşturmasına yapmasına gerek yok. Bizzat ben Cumhuriyet Savcılığı’na başvurup hakkımda soruşturma açılmasını talep edeceğim. Bir şey çıkmazsa şikâyeti yapanlarla hukuk önünde hesaplaşacağım.”

YEŞİL ALANLARIN PARA KARŞILIĞI KALDIRILMASI

Şikâyet konularından bir diğerinin, 2019 yılında turizm bölgesinden çıkarılan sahil bandındaki bazı yeşil alanlarla ibadet yerlerinin para karşılığı niteliklerinin belediyece değiştirilmesi olduğunu anlatan Başkan Sarı, bu konuda özetle da şu açıklamada bulundu: “Yeşil alanların korunması için mücadele eden bizzat benim. İmar palanlarına müdahaleye izin vermedim. Benim dönemimde kesinlikle hiçbir kişinin arsasından bir şey kaldırılıp başka yere taşınmış değil. Geçmiş dönemin yasa dışı uygulamalarını bize yamamaya çalışıyorlar.”

MANAVPINARI’NDAN ARAZİ ALIMI

Başkan İshak Sarı bir başkan yardımcısı ile Manavpınarı Mahallesi’nden arazi satın aldıkları iddiası konusunda da, “Ben 8 dönüm yer satın aldım. Bana ve eşime ait iki arabadan birini sattık. Bu makama cebi delik ve kuruşsuz gelmedim. 13 yıl fiilen avukatlık yaptım. Dolayısıyla bu satın alma anamın ak sütü gibi helaldir. İddia sahibi bu iddiasını ispatlamak durumundadır” şeklinde yanıtladı.

ErenEren