GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 11:36   Güncelleme : 30-09-2021 11:36

Başkan Akgün Altuğ'dan tepki

SATSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı'nda OSB taslağını değerlendiren Başkan Akgün Altuğ, 'Kanun taslağının genel olarak sanayicilerin memnun eden nitelikte olmasına rağmen, bazı maddeleri itibariyle tekrar gözden geçirilmeli. İş dünyasının özverili çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir” dedi. 

Başkan Akgün Altuğ'dan tepki
SATSO Eylül Ayı Meclis Toplantısı’nda OSB taslağını değerlendiren Başkan Akgün Altuğ, “Kanun taslağının genel olarak sanayicilerin memnun eden nitelikte olmasına rağmen, bazı maddeleri itibariyle tekrar gözden geçirilmeli. İş dünyasının özverili çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir” dedi. 

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Yeni eğitim ve öğretim yılı pandeminin gölgesinde başladı. Tüm öğrencilerimize başarılar diliyoruz. Koronavirüs salgınında ilimizdeki vaka sayılarında beklediğimiz düşüş sayısı maalesef ki istediğimiz seviyede değil. Temizlik, maske, mesafe kurallarına dikkat edelim. Aşı olarak korunurluğu arttırabiliriz. Türkiye ekonomisi bir kapanmayı daha kaldıramaz. Lütfen tüm kurallara uyalım” dedi.

ORTAK SORUNUMUZ

Başkan Altuğ, “Pandemi, küresel ekonomide dengeleri de değiştirdi. Bu doğrultuda ekonomi ve sosyal politikaların etkinliğinin arttırılması için tüm kesimlerle daha dinamik bir iş birliği geliştirilmesine ihtiyaç var. Biz iş dünyası temsilcileri olarak; bu dinamik iş birliğinde fonksiyonel bir şekilde yer almaya, ortak akıl ile ilimiz ekonomisindeki sorunların çözümüne destek olmaya gayret ediyoruz. Salgın süreci bir kez daha göstermiştir ki, daha fazla ve daha nitelikli üretimden başka seçeneğimiz yok. Bu doğrultuda ihracat ve üretimin artırılmasına yönelik yeni politikalar geliştirilmeli, iş dünyasının finansmana ulaşımına yönelik yapılan çalışmalara yenileri eklenmelidir. Yatırımların hızlandırılması ve artması açısından bakıldığında, bürokrasinin daha hızlı işlemesi ve enerji maliyetlerindeki artışın önüne geçilmesi gerekmektedir. Bunlar hepimizin ortak sorunu” ifadelerini kullandı.

DİJİTAL ÇAĞ

“Yerli üretime öncelik verilmelidir” diyen Başkan Altuğ, “Bu, bizi yeni küresel oluşum sürecinde bir adım ileriye taşıyacaktır. İhracat ve ithalatın doğru orantılı artışının önüne bu yolla geçebiliriz. Kabul etsek de etmesek de artık dijital çağın içindeyiz. Bu gelişime ve değişime direnenler bir bir yok oluyor. AR-GE yapmalıyız, inovatif üretime ağırlık vermeliyiz. Kısacası her zaman dile getirdiğim gibi, bu yeni düzenin öncüsü olmalıyız. Sakarya’nın geleceğini bu değişimi yakalayan iş dünyası belirleyecek… Bu sorumluluğu asla unutmayalım!

OSB KANUNU DEĞİŞİKLİĞİ

Başkan Altuğ, “Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın üzerinde çalıştığı 4562 sayılı OSB Kanunu'nda yapılması planlanan değişikliklerle ilgili taslağı değerlendirdik. Kanun taslağının genel olarak sanayicilerin memnun eden nitelikte olmasına rağmen, bazı maddeleri itibariyle tekrar gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Planlanan değişiklikler içindeki bazı maddeler, iş dünyasının özverili çalışmalarını olumsuz yönde etkileyecektir kanaatindeyiz. Özellikle kanunun 7. maddesinde yer alan müteşebbis heyet ile ilgili detayların yer aldığı değişiklik taslağında yeniden çalışılmasını talep ediyoruz. Örneğin OSB yönetimlerinin yeniden il mülki idare amiri başkanlığında oluşturulacak müteşebbis heyetler ile yönetilecek olması konusu, tekrar ele alınmalı. Çünkü ticaret ve sanayi odaları iş dünyasının talepleri doğrultusunda OSB çalışmalarını yürüterek müteşebbis heyette yer alıyorlar. OSB’lerin kendi kendini denetlediği ve disipline ederek yönettiği bu sistemin kamuya kaydırılmasından ziyade, hatta yetkilerinin daha da artırılmasını talep ediyoruz. OSB kurma işlemleri ve karar alma hızının önüne geçmemek, ihtiyaçların doğru tespit edilmesi adına yetkiler iş dünyası temsilcilerinde kalmalı” ifadelerini kullandı.

SAKARYA’DAN 26 FİRMA 

Başkan Altuğ, “Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından her yıl açıklanan ilk 1000 ihracatçı listesinde Sakarya’dan 26 firmamız yer aldı. Listeye giren tüm firmalarımızın işverenlerini ve çalışanlarını kutluyorum. Tüm zorluklara rağmen firmalarımızın bu listede yer almaları çok değerli” dedi. Altuğ'un konuşmasının ardından meslek komiteleri üyeleri yaşadıkları sorunları dile getirdi.