GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-07-2021 11:38   Güncelleme : 18-07-2021 11:38

Berberlerde yoğunluk azaldı

Pandemi sürecinde insanların evinde tıraş olması nedeniyle işleri yarı yarıya düşen berberler, normalleşmenin ardından da alışkanlıkların değiştiğini ifade etti. Bayram olmasına rağmen yoğunluk yaşanmadığını belirten berberler, aşı olduklarını ve vatandaşların gönül rahatlığıyla berberlere gelebileceğini söyledi.

Berberlerde yoğunluk azaldı
Pandemi sürecinde insanların evinde tıraş olması nedeniyle işleri yarı yarıya düşen berberler, normalleşmenin ardından da alışkanlıkların değiştiğini ifade etti. Bayram olmasına rağmen yoğunluk yaşanmadığını belirten berberler, aşı olduklarını ve vatandaşların gönül rahatlığıyla berberlere gelebileceğini söyledi.

HABER // ONUR GÜDEN-BARTU İNCE

Yaşanan pandemi dönemi nedeniyle yaklaşık 3 ay kapalı kalan ve süreci ekonomik olarak zor atlatan berberler, 1 Temmuz’un ardından yeni normalleşme dönemiyle beraber eski günlerine dönmeye çalışıyor. Kapalı kalınan süreçte insanların alışkanlıklarının da değişmesiyle beraber evlerinde kendi imkanlarıyla tıraş olmaları berberlerin neredeyse işlerini yarı yarıya düşürdü. Pandemiden ekonomik olarak yaralı çıkan esnaf, bayram öncesi de beklediği hareketi bulamadı. Pandemi öncesinde yaşanan yoğunluğun yaklaşık yüzde 50 oranında azaldığını belirten berberler, koronavirüs aşısı olduklarını ve vatandaşların gönül rahatlığıyla dükkanlarına gelerek tıraş olabileceklerini söyledi.

“BİZDE NASİBİMİZİ ALDIK”

Pandemi sürecinde işlerinin yarı yarıya düştüğünü dile getiren berber Fatih Tamay Ürkmez; “Pandemi döneminde işlerimiz yüzde 50 oranında düştü. Okulların, üniversitelerin kapalı olması, insanların alışkanlıklarının değişmesi bunda etkili oldu. Ayda bir bakım ihtiyacı duyan insanlar artık 2-3 aya çıkardı bu süreyi. Bunlar sebebiyle de işlerimizde düşüş yaşadık. Her meslekte olduğu gibi bizde nasibimizi aldık. Meslek bazında da, genel olarak da yasaklar oldu. Bir şekilde atlattık. Genel olarak bizim mesleğimizde düşüş var”dedi.

“BAYRAMDAN SONRA İŞLERİMİZİN NE KADAR DÜZELDİĞİNİ GÖRECEĞİZ”

Yeni normalleşmenin ardından düğün sezonunun açılmasıyla beraber yoğunluk olduğunu söyleyen Ürkmez, “Bayram öncesi yoğunluk beklediğimiz gibi. Neden? 1 Temmuz’da kalkan yasaklarla beraber düğün sezonu da açıldı. Şuan düğün yoğunluğu var. Daha bayram yoğunluğuna geçmedik. Bayram yoğunluğunu da yaşayacağız. Bayramdan sonra işlerimizin ne kadar düzeldiğini göreceğiz. Biz düzenli olarak Covid-19 testide oluyoruz. Aşılarımızı da olduk. İnsanlar gönül rahatlığıyla kuaförlerine gidebilirler.” şeklinde konuştu.

‘SÜRECİ ZORLANARAK ATLATTIK’

Yaşanan pandemi sürecinden maddi manevi etkilendiklerini söyleyen bir başka esnaf Resul Aydemir; “Pandemi döneminde maddi olarak tabi ki zorlandık. Manevi olarak sağ olsunlar ailemiz, dostlarımız yanımızda bulundular. Devletimizde katkıda bulundu az çok. Süreci az çok zorlanarak bu şekilde atlattık.” derken “Pandemi öncesi işlerimiz gayet normal şekilde devam ediyordu. Pandemiden sonra ister istemez düşüş oldu. Ortalama yüzde 35 civarlarında müşteri potansiyelinde düşüş oldu.” İfadelerini kullandı.

“MUTLAKA BİZE İHTİYAÇ DUYULUYOR”

Berber esnafı olarak aşılarını olduğunu ve müşterilerinin güvenli bir şekilde gelebileceğini belirten Aydemir; “Bence insanların evde tıraş olmasına gerek yok. Ben ve birçok bu sektörde olan arkadaşlarımız genellikle aşımızı olduk. Bizim sektörümüz hijyenik olması gerektiği için bence evde tıraş olmalarını değil de daha çok kuaförlerine gelmelerini bekliyoruz. Evde tıraş olsalar da ne kadar olursa olsun bize mutlaka ihtiyaç duyuyorlar. Düzeltmeye geliyorlar. İşlerimiz eskisi gibi değil. Müşteri potansiyelimiz düştü. Özellikle bayram üstü olmasına rağmen baya bir düşük. Bayram yoğunluğu yok şuan. Saç kesim işlemini son güne bırakmasınlar. Müşterilerimizden ricamız budur.” dedi.