YEREL
Giriş Tarihi : 13-06-2022 12:51

CHP'den Serdivan'daki AVM'ler ve imar değişiklikleri için sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ecevit Keleş mahkeme kararına rağmen imar tadilatıyla satışa çıkarılan yeşil alan ve AVM patronlarına tanınan imtiyazlar hakkında basın açıklaması yaptı. Başkan Keleş “Serdivan ranta dur diyecek” dedi.

CHP'den Serdivan'daki AVM'ler ve imar değişiklikleri için sert tepki

CHP İl Başkanı Ecevit Keleş; yeşil alanın mahkeme kararına rağmen imara açılıp satışından vazgeçilmesi çağrısı yaptı.

SATIŞ DURDURULMALI

Başkan Keleş, telafisi mümkün olmayan işlemlerin bedelini kamuoyunun ödeyeceğini ifade ederek “16 Haziran’da Serdivan haberleri">Serdivan’da bir satış var. Yangından mal kaçırırcasına yapılacak bir satış. AVM patronları servetlerine servet katsın diye, imarda yeşil alan görünen otopark alanından 2 bin 617 metrekare alan satılacak. Bu parsel şuanda mahkemeliktir ve satılması sakıncalıdır. Bu parsel oluşumu yapılırken mevcut yeşil alan, faaliyette bulunan okulların üzerlerine aktarılmak isteniyor.  Zengini zengin etmek için çırpınan zatlar hali-hazırda eğitim veren iki okulun olduğu bölgeyi yeşil alana çevirmişlerdir. Bu satışın ivedilikle durdurulması lazımdır. Eğer durdurulmaz ise ileride Serdivan Belediyesinin ödeyeceği çok büyük tazminatlar söz konusu olabilir.”

AVM’DEKİ KAÇAK DÜKKÂNLAR

Serdivan’da oluşturulan rantın, yeşil alanın mahkemeye rağmen satışa çıkarılmaktan ibaret olmadığına vurgu yapan Başkan Keleş “Serdivan AVM’de Kahve Dünyası, Gönül Kahvesi ve buna benzer bazı yapılar kaçak yapılardır. Bu dükkanlar  imarda yeşil alan olarak görülen yerdedir. Kaçak dükkânlara ne diye müsaade edilmiştir. Vatandaş kendi tarlasına veya arsasına ruhsatsız bir konteyner koyamazken sizler yeşil alana dükkan yapıp kiraya verme cesaretini nerden alıyorsunuz. Bu durum zengine rant üretmek değil midir? Serdivan’ın kırsal mahallelerinde tarım-hayvancılıkla uğraşan bir vatandaş evinin yanına ahır yapsa yıkmak için koşanlar, mesele zengine rant sağlama olunca aynı hızla düzenleme yapıyor. Serdivanlı ranta dur diyecek. İlk seçimde gideceğini anlayanların, dillerinden düşürmedikleri din-iman nedeniyle söylüyorum. Bu dünyanın bir de öbür tarafı var”

AVM'NİN OTOPARKLARI YEŞİL ALAN DEĞİL Mİ?

Serdivan AVM'nin kullandığı tüm otoparklar İmarda halkın yeşil alanı olmakla beraber ne cesaretle, ne sifatla ve hangi kanunla  Serdivan AVM'nin malıymış gibi özel otoparkı olarak kullanabilirler. Serdivan Belediyesine, Sayın Sakarya Valisine, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanına, Tüm Sakarya'yı seven yöneticilere buradan sesleniyorum. Gelin halkın yeşil alanını gerçek kimliğine dönüştürelim ve betondan arındırıp vatandaşın eskisi gibi kullanacağı piknik alanları, çoçuklarımız için oyun alanlarına dönüştürüp halkın hizmetine sunalım.

ErenEren