YEREL
Giriş Tarihi : 08-05-2022 13:00

Çinli ustaya suç duyurusu!

Hendek’te 7 işçinin hayatını kaybettiği havai fişek fabrikasındaki patlamayla ilgili gerekçeli kararı açıklandı. Gerekçeli karara göre, mahkeme Çinli usta Yang Weibing hakkında suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

Çinli ustaya suç duyurusu!

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında 3 Temmuz 2020 tarihinde meydana gelen patlamada 7 kişi hayatını kaybetmiş, 126 kişi yaralanmıştı.Tüm Sakarya haberleri">Sakarya'da hissedilen patlama ile ilgili geçtiğimiz günlerde görülen davada mahkeme, fabrika sahipleri Yaşar Coşkun ve Ali Rıza Ergenç Coşkun’a ‘bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne ve birden fazla kişinin yaralanmasına neden olmak’ suçundan iyi hal indirimiyle 16 yıl 3’er ay, aynı suçtan genel ustabaşı Hasan Ali Velioğlu’na 12 yıl 6 ay, Aslı Bozkurt, Erşan Öztürk, Asiye Angın’a da 6 yıl 8’er ay hapis cezası verdi. Davada ayrıca mahkeme, fabrika sahiplerinin ileri sürdüğü sabotaj iddiasının doğru olmadığı ifade edildi.

GEREKÇELİ KARAR AÇIKLANDI

Davaya bakan Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesi kararın gerekçesini de açıkladı. 312 sayfalık gerekçeli kararda, ilk patlamanın misket laboratuvarı ve misket depolarının bulunduğu ‘Çin mahallesi’ olarak adlandırılan imalathane bölümünde yaşandığı belirtildi.

ÇİNLİ USTA YANG WEİBİNG HAKKINDA SUÇ DUYURUSU

Gerekçeli kararda, “Patlamanın bu denli büyük bir etki yaratmasının sebebinin usule aykırı olarak yapılan barut üretimi ve depolanması olduğu tartışmasızdır” denildi. Kararda, patlayıcı madde üretimi gibi çok tehlikeli işlere rağmen güvenli çalışma ortamının organize edilmemesi, patlama tehlikesine karşı önlemlerin alınmamış olması, mevzuata aykırılıklar nedeniyle fabrika sahibi sanıkların “asli kusurlu” olduğu vurgulandı. Diğer sanıkların ise “tali kusurlu” olduğu kaydedildi. ‘Çin mahallesi’ olarak adlandırılan imalathane bölümünün sorumlusu olduğu bildirilen Çin vatandaşı usta Yang Weibing hakkında da suç duyurusunda bulunulmasına karar verildiği ifade edildi.

ErenEren