GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-06-2021 12:23   Güncelleme : 04-06-2021 12:23

Deprem için zaman çok daraldı!

'Bir türlü başlayamadığımız kentsel dönüşümün faturası ağır olmasın”

Deprem için zaman çok daraldı!
“Bir türlü başlayamadığımız kentsel dönüşümün faturası ağır olmasın”

ÖZEL HABER- NAZİLE AKARSU

“MIŞ GİBİ YAPMAMAK LAZIM”

Sakarya, kentsel dönüşümde yıllardır mesafe kat edemedi. Bu gecikmenin şehre pahalıya mal olabileceğini dile getiren Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, “Depreme hazırlık ciddi bir olay. Bu olayı ‘mış’ gibi yapmamak lazım” dedi.

“HAREKETE GEÇMELİYİZ”

Yeni bir depreme hızla yaklaşırken, ilimizde bir türlü başlayamayan kentsel dönüşüm nedeniyle endişeler de artıyor. Sakarya Büyükşehir 

Belediyesi öncülüğünde geçtiğimiz aylarda yapılan çalıştaylarda dönüşüm için fikir birliğine varılsa da, hala somut bir adım atılabilmiş değil. Konuyla ilgili görüştüğümüz Sakarya İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı Hüsnü Gürpınar, sürenin her geçen gün biraz daha kısaldığını ifade ederek, bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

 “DEPREMLER YİNE OLACAK”

Hüsnü Gürpınar, “Çok uzun zamandır Sakarya’da, özellikle Adapazarı’nda kentsel dönüşüm konuşuluyor, ama bir türlü yapılamıyor. Yapılan kentsel dönüşümler de maalesef binaya göre değil, şekle göre yapılıyor.  Neden kentsel dönüşüm yapılamıyor aslında bunu biz de çok merak ediyoruz. Bu sorunun cevabını ilgili kişilere sormak lazım. Kentsel dönüşüm hiç geciktirilmeden bir an önce yapılmalı. Biz çok tehlikeli bir bölgede, Kuzey Anadolu fay hattının üzerinde ve kavşak noktasında bulunuyoruz.  Üzerinde bulunduğumuz fay hatları 25-30 yıllık süreçlerde deprem üretiyorlar. Bu depremler geçmişte oldu yine olacak” dedi.

“BİR GECE ANSIZIN OLABİLİR”

“Bizim depremleri engelleme ya da önceden haber alma gibi bir şansımız yok” diyen Gürpınar, “Deprem bir gece ansızın gelebilir. Ama olacak depremlerde can ve mal kaybını asgariye indirmek biz insanların elinde.  Bunun tek yolu da güvenli yapılar yapmak.  Güvenli yapı yapmanın da iki yolu var. Birincisi mevcut yapı stokumuzu güvenli hale getireceğiz. İkincisi yeni yapılacak 

yapılarımızı deprem yönetmeliğine uygun inşa etmek. Kentsel dönüşüm mevcut yapı stokunu ilgilendiriyor. İlimizde 1999 depremini geçirmiş, az hasarlı ya da hasarsız çok katlı bir yapı stokumuz var. Bu stokumuz bugünkü deprem yönetmeliğinin istediği güvenlik şartını sağlamıyor. Dolayısıyla önümüzdeki tarihlerde olacak depreme karşı potansiyel tehlike olarak duruyorlar” dedi.

“ZAMAN ÇOK DARALDI”

Gürpınar, “Olacak depremlerde bu yapıların nasıl hareket edeceğinin garantisini kimse veremez. Bu yapıların kentsel dönüşüm kanalıyla elden geçirilmesi ve olacak depremlere hazır hale getirilmesi gerekiyor. Yeni depremler için önümüzde 10-15 yıllık bir süre var. Bu uzun bir süre gibi görünebilir, ama 

çok kısa bir süre. Zaman çok daraldı. Bu süreyi iyi değerlendirmek gerekir. Kentsel dönüşümle ilgili yasa çıktığı zaman açıkçası çok umutluydum, ama bugüne kadar maalesef özellikle ilimiz özelinde deprem öncelikli kullanılmadı, görsellik ön planda tutularak kullanıldı.  Kentsel dönüşüm hiç beklemeden bir an önce yapılmalı.  Depremle ilgili artık bilinmeyen yok, güvenli yapı yapmak anlamında yönetmeliklerimiz de çok iyi ama önemli olan bu bilinenleri sahada uygulayacak iradenin olmaması” dedi.

“YAPILMAMASI ASIL KABAHAT”

Gürpınar, “Mevcut yapı stokumuz karşımızda duran bir tehlike. Biz bulunduğumuz her toplantıda bunları söylüyoruz ama bu bizim kabahatimiz değil. Deprem konusunda bilinenlerin bu güne kadar yapılamamasıdır asıl kabahat. Biz deprem güvenliği sağlanana kadar doğru bildiklerimizi söylemeye devam edeceğiz. Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nde Deprem ve Zemin Araştırma Müdürlüğü kuruldu, ama bu müdürlüğün başına bir sosyolog arkadaş getirdiler. Depreme hazırlık ciddi bir olay. Bu olayı ‘mış’ gibi yapmamak lazım. Karar vericilere şunu vurgulamak lazım depremden önce yapılacak 1 liralık yatırım, deprem sonrası yapılacak 7 liralık yatırımı önlüyor” dedi.