YEREL
Giriş Tarihi : 14-06-2022 13:54

DEVA Partisi'nden asgari ücret çıkışı! "Bolivya'nın, Peru'nun Libya'nın gerisindeyiz"

DEVA Partisi Adapazarı İlçe Başkanı Ahmet Özkan, “Ülkemizde yaşanan işsizlik sorununu küçültemeye çalışan ve asgari ücrete mahkum edilen milyonları açlık sınırının altında çalışmaya mecbur bırakan, bir yaklaşımı hiçbir vicdan sahibi kabul edemez. Asgari ücretlinin devası ve şifası olacağız” dedi.

DEVA Partisi'nden asgari ücret çıkışı!

“KENDİ ÇOCUKLARINA HAK GÖRMEDİKLERİNİ VATANDAŞA HAK GÖRMESİNLER”

DEVA Partisi İlçe Başkanı Ahmet Özkan, işsizliğin büyük bir sorun halini aldığını belirterek, açıklamasında; “Bu ülkede işsizlik yok, iş beğenmeme var diyorlar. Ancak bu doğru değil! Doğru olmadığının en önemli göstergesi İŞKUR önündeki kuyruklardır… İş beğenmeme değil de ücret beğenmeme deseler kabul edeceğiz. Bu da suçsa eğer, bunu söyleyenler, önce kendi çocuklarını asgari ücrete mahkum etsinler, sonra konuşsunlar. Hiçbir vicdan sahibi; İşsizlik sorununun istatistiki rakamlarla küçültmeye çalışılmasını, açlık sınırının altındaki bir asgari ücretin iyileştirilmemesini kabul edemez” dedi.

 

“2005 YILINDA ASGARİ ÜCRETLE 10 ÇEYREK ALTIN ALINIRKEN, BU 2022 YILINDA 2,5 ÇEYREK ALTINA DÜŞTÜ” 

Türkiye’de 10 milyon işçi asgari ücret civarında ücretlerle çalışıyor! Asgari ücrete erişemeyen milyonlarca işçi var! Kadın işçilerin dörtte biri asgari ücret dahi alamıyor! 2005 yılında 350 TL’ye yükselen asgari ücretle çeyrek altın fiyatı o yıl 34 TL olduğu için 2005 senesinde bir işçi aldığı maaş ile 10 adet çeyrek altın satın alabiliyordu. 2013-2014-2015-2016 yıllarında bir işçi aylık asgari ücreti ile 6.2 adet çeyrek altın satın alabildi. Şimdi ise 4.250 TL ile sadece 2,5 çeyrek altın alınabiliyor.    

ErenEren