GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-10-2021 17:34   Güncelleme : 07-10-2021 17:34

Doğal Yaşam ve Sağlık Vadisi projesi için düğmeye basıldı!

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 64 dönüm arazi üzerine Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi(Şifahane) inşa etmek üzere düğmeye bastı.

Doğal Yaşam ve Sağlık Vadisi projesi için düğmeye basıldı!
Sakarya Büyükşehir Belediyesi, 64 dönüm arazi üzerine Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi(Şifahane) inşa etmek üzere düğmeye bastı.

Sakarya Büyükşehir Belediyesi, Ekrem Yüce'nin seçim döneminde vaatleri arasında yer alan projelerden birini daha hayata geçiriyor. Yüce, 2019 seçimleri öncesinde "Sakarya Sağlık Vadisi" adı ile geleneksel ve tamamlayıcı tıp merkezi inşa etmek istediklerini açıklamıştı.

Yüce'nin en önem verdiği vaatlerinden olan bu projesi için uzun süredir çalışan Büyükşehir Belediyesi, projenin hayata geçeceği adres olarak ise Akyazı'yı seçti.

Akyazı Kuzuluk Mahallesinde Mudurnu Çayı'nın yanında bulunan ve mülkiyeti Akyazı Belediyesine ait olan 64 dönümlük arazinin devri için düğmeye basan Büyükşehir Belediyesi, bu alana Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi kuracak.

Büyükşehir Belediyesi Şifahane olarak adlandırdığı Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezinin inşa edileceği araziyi 15 yıl boyunca bu projede kullanmak üzere bedelsiz olarak kiralayacak.

İl etapta 2 yıllık geçici tahsisle Büyükşehir Belediyesi'ne verilecek arsa projenin tamamlanmasının ardından kalıcı olarak Büyükşehir Belediyesi'ne tahsis edilecek. Arsanın tapusu ise Akyazı Belediyesi'nde kalacak.

Kiralama prosedürünün tamamlanmasının ardından ise alanda çalışmalar start alacak.

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP NEDİR?

“Geleneksel ve tamamlayıcı tıp” fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan, farklı kültürlere özgü teori, inanç ve tecrübelere dayalı, izahı yapılabilen veya yapılamayan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Batı tıbbını destekleyici ve tamamlayıcı yöntemlerdir.

GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP YÖNTEMLERİ NELERDİR?

Usulsüz ve bilgisizce yapılan uygulamaların önüne geçmek amacıyla Sağlık Bakanlığı tarafından 27 Ekim 2014 tarihinde bu yöntemlerle ilgili yönetmelik resmi gazetede yayınlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bakanlık tarafından yalnızca hekimlere ve sadece kendi alanında uygulama yapmak üzere diş hekimlerine yetki verilmiştir.

BU ALANDA UYGULANAN TEDAVİLER İSE ŞU ŞEKİLDE:

Fitoterapi (Bitkilerle Tedavi)

Akupunktur Kupa Terapi

Sülük Tedavisi

Hipnoz

Ozon Terapi

Mezoterapi

Apiterapi

Proloterapi

Osteopati

Refleksoloji

Homeopati

Kayropraktik

Larva Uygulaması

Müzik Terapi