GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-06-2021 12:08   Güncelleme : 30-06-2021 12:08

Emekliler isyanda

DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin ve Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Şube Başkanı Günay Şentürk, emeklilerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

Emekliler isyanda
DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin ve Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Şube Başkanı Günay Şentürk, emeklilerin karşı karşıya kaldığı sorunlarla ilgili gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

ÖZEL HABER// NAZİLE AKARSU

“İYİLEŞTİRME BEKLİYORUZ”

Hükümetten bir iyileştirme beklediklerini belirten DİSK Emekli-Sen Sakarya Şube Başkanı Mehmet Çetin, “Emekliler maalesef geçinemiyor. Emekliler pandemi döneminde çalışamayan, ücretsiz izne çıkan oğluna, damadına yardım etti. Kendini zor geçindiren emekli bir de yakınlarını geçindirmeye çalıştı. Toplumun değişik kısımlarına her türlü yardım yapıldı, ama emeklilere yardım edilmedi. Emekliler çok mağdur. Yüzde 80’i bankadan kredi çekti, halleri perişan durumda. Kurban Bayramı yaklaşıyor. Emeklilerin çoğu bu yıl kurban kesemeyecek. Ben de bir emekliyim. Her yıl kurban keserdim, ama bu yıl ben de kesemeyeceğim. Durumumuz çok kötü. Hükümetten bize bir iyileştirme bekliyoruz” dedi.

“PSİKOLOJİK SIKINTILAR ARTTI”

Çetin, “Emeklilerin en büyük sıkıntılarından bir tanesi de intibak yasası. 2000 yılından sonra emekli olanlar intibak yasasını bekliyorlar. 2000 yılından önce emekli olanlara intibak yasası geldi, ama 2000 yılından sonra olanlara intibak yasası gelmedi. Ülke büyüyor, gayri safi millî hasıla büyüyor diyorlar ama emekli büyümeden pay alamıyor. Pandemiden dolayı emekliler psikolojik olarak sıkıntılar yaşamaya başladı. Bunun yanında artı olarak 65 yaş üstü vatandaşları sokağa salmadılar ve kas sistemi rahatsızlıkları ortaya çıkmaya başladı” ifadelerini kullandı.

“EMEKLİLER KURBAN KESEMEYECEK”

Çetin, “Devlet her bayram öncesi emeklilere 1100 TL destek veriyor, ama bu destek yetmiyor. Bu desteğin en 2 bin TL olması gerekiyor. Kurban kesmek isteyen için zaten en düşük hisse fiyatı 2 bin TL. Sen emekliye 1100 TL destek veriyorsun, nasıl kurban kessin emekli?  Ya da devlet Kurban Bayramı’nda bütün emeklilere birer maaş fazla verse anca yeter. Bizim devletten isteğimizin biri de emekliye yüzdeli zam vermesinler seyyanen zam versinler” dedi.

“SEYYANEN ZAM İSTİYORUZ”

Emekliye yapılan zammın eşit olması gerektiğini belirten Çetin, “Yüzdeli zam verildiği zaman, örneğin yüzde 8 zam olduğu zaman 5 bin TL emekli maaşı alan bir vatandaşa 400 TL zam gelecek ama 1500 TL maaş alan vatandaşa ise 105 TL zam gelecek. Maaşlar arasındaki uçurum büyüyecek. Bizim devletten isteğimiz maaş zamlarının seyyanen yapılmasıdır. 7 bin TL emekli maaşı alan insan da Türkiye’de yaşıyor, 1500 TL emekli maaşı alan insan da Türkiye’de yaşıyor.  Ne kadar yüzdeli verirse makas o kadar açılır” dedi.

“KİMSEYE MUHTAÇ OLMAYALIM”

Çetin, “Emekliye sağlık ücretsiz olsun. Emeklilerin yüzde 80’i zaten hastanelerden çıkmıyor. Bir de bunun yanında eşi rahatsız olursa, ayda 4 kere hastaneye, 8 kere de ilaç yazdırdığı zaman 250-300 TL gidiyor zaten. Yaşam çok zor emekliler için. Aybaşında maaşımızı alıyoruz, eve gidene kadar cebimizde para kalmıyor. Maaşın yarısı bankadan çektikleri krediye gidiyor. Geri kalan yarısı da kira ve faturalara gidiyor. Ay sonuna kadar ellerinde hiçbir şey kalmıyor. O yaştaki insanlar ele güne muhtaç kalıyor. Emekliyi kimsenin eline bırakmasınlar. Aslında ekonomi bakanının emeklilerden seçilmesi gerekiyor. Kuş kadar maaşla ay sonunu getiren bu ülkeyi de hayli hayli yönetir” ifadelerini kullandı.

BORÇLARIMIZI ÖDEYEMİYORUZ

Tüm Emekliler Sendikası Sakarya Şube Başkanı Günay Şentürk, “Emekliler çok zor durumda. Kurban Bayımı yaklaşıyor. Emekliler maalesef kurban kesmeyecekler. Sakarya’da ve ülkemizde 1200 TL gibi emekli maaşı alan insanlar var. Bugün bir kurban hissesi nereden baksanız 2 bin TL’den başlıyor. Bu insanlar nasıl kurban kessinler? Emekliler pandemi döneminde çoluğuna çocuğuna bakmaktan kendine bakamadı. Bir emekli maaşını ATM’den çektikten sonra faturaydı, kiraydı derken cebine para koyamıyor” dedi.

ADALETLİ ZAM İSTİYORUZ

Şentürk, “Emeklilerin faturaları, kredilerini ödedikten sonra ellerinde para kalmıyor. Markete, manava olan borçlarını ödeyemiyorlar. Bir çok arkadaşım bakkala, manava borçlarını ödeyemediği için farklı yollardan evlerine gidiyorlar. Bu insanlara bunu yapmak kimsenin hakkı değil. Biz bu ülke için yıllarca çalışmış insanlarız. Kimse bizi bir kenara atmaya kalkmasın. Bizim değerimizi göstersinler. Emeklilere hizmet etmek için taşın altına ellerini koysunlar. Yüzdeli değil, adaletli zam istiyoruz” dedi.