YEREL
Giriş Tarihi : 29-07-2021 11:08   Güncelleme : 29-07-2021 11:08

Gençleri aşılanmaya teşvik çalışmaları başlıyor

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Temmuz Ayı Olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile Erol Öztürk Hacıeyüpoğlu Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

Gençleri aşılanmaya teşvik çalışmaları başlıyor

Meclis Toplantısında yoklama ve gündem maddelerinin oylanmasının ardından 1186 no’lu Meclis oturumuna ait tutanak görüşülerek oy birliği ile kabul edildi. Haziran ayı Kat’i Mizan ve ekleri ile Bütçe İzleme Raporu, Hesapları İnceleme Komisyonu Başkanı Vahap Gün’ün sunumunun ardından oylanarak, meclis üyeleri tarafından tasdik edildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık faaliyetleri ve SATSO çalışmaları hakkında bilgi vermek üzere kürsüye gelen SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde artan vaka sayılarına yönelik dikkat çekerek başladığı konuşmasında şunları dile getirdi: “Son günlerde vaka sayılarımız yeniden ciddi anlamda artmış durumda. Yaşadığımız salgın sürecinin üstesinden gelebilmenin ve bu virüsü yenmenin en önemli koşulu aşı olmaktır. Ancak, virüse karşı olan savaşı kazanmanın tek yolu olan aşıya karşı, maalesef değişik önyargılar oluşmuş durumda.

Unutmamalıyız ki, aşı, Covid ile mücadelede elimizdeki en önemli silahtır. Özellikle 18-35 yaş arası kitlenin, aşılanma konusunda teşvik edilmesine yönelik il sağlık müdürlüğümüzle çalışmalar yapıyoruz. Hatta bu konuda aşılananlara teşvik amaçlı sağlık müdürlüğümüz aracılığı ile birtakım desteklerde bulunduk. Belli bir sayıda tablet aldık, müdürlüğümüze ilettik. Aşı olan gençler arasında çekiliş yapılabilir. İl müdürlüğümüz bu konuda gereken açıklamaları yapacaktır.

Sağlığımız, ekonomimiz, geleceğimiz için herkes bu konuya hassasiyet göstermeli. Türkiye ekonomisi bir kapanmayı daha kaldıramaz.

Haziran Ayı İhracatı

Haziran ayı itibariyle başlayan normalleşme süreci, ekonomiyi ve piyasaları canlandırırken, beklendiği üzere enflasyonun da yükselmesinde etkili oldu.

Tüketici fiyat endeksi haziran ayında yıllık yüzde 17.53, aylık yüzde 1,94 arttı. Bir taraftan yatırımlar, sanayide çarklar daha hızlı dönmeye başlamışken ve iş dünyamız artık salgın sonrası döneme hazırlanıyorken; diğer taraftan enflasyon baskısı ekonomiyi orta vadede etkileyecek gibi görünüyor.

Türkiye ihracatçılar meclisi tarafından açıklanan verilere göre Sakarya iş dünyası, Haziran ayında 339 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi.

Ayrıca ilimiz 2021 yılının ilk yarısında; 2 milyar 583 milyon dolarlık ihracat performansıyla, geçtiğimiz yılın ilk 6 aylık dönemine kıyasla yüzde 35’lik artış başarısı göstermiştir.

Geçtiğimiz aya göre ise yüzde 4,7’lik telafi edilebilir bir düşüş de söz konusudur.

Fındık Fiyatları

Sakarya ekonomisi için önemli bir tarım girdisi olan fındık sezonu başlıyor.  Hepimiz hükümetin açıklayacağı fındık fiyat tarifesini bekliyoruz. Sakarya’nın rekoltesi geçen yıla oranla gayet iyi. Bu sezon için fındığın taban fiyatının en az 30 lira olması üreticinin rahatlaması ve çiftçinin beklentilerini karşılaması anlamında önemli olacaktır.