GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-11-2021 15:35   Güncelleme : 28-11-2021 15:35

Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da haftaya damgasını vuranlar...

Halk54 Panorama, haftaya damgasını vuranları belirlemeye devam ediyor. Bu kapsamda bu haftanın başkanı, karizması, siyasetçisi ve bürokratı Halk54 Panorama'da paylaşıldı. İşte bu haftanın enleri...

Halk54 Panorama! İşte Sakarya'da haftaya damgasını vuranlar...
Halk54 Panorama, haftaya damgasını vuranları belirlemeye devam ediyor. Bu kapsamda bu haftanın başkanı, karizması, siyasetçisi ve bürokratı Halk54 Panorama'da paylaşıldı. İşte bu haftanın enleri...

toprak_razgatlYoYlu.jpg

Haftanın Karizması
Toprak Razgatlıoğlu
Dünya Superbike serisinde Dünya Şampiyonu

Önce kısaca maziye bir bakalım. Dünya Supersport yarışlarında 38 zafer kazanan Kenan Sofuoğlu, 2007, 2010, 2012 ve 2015 ve 2016 yıllarında Dünya Supersport şampiyonu oldu. Tam 5. kez dünya şampiyonu olan Sofuoğlu, AK Parti Sakarya Milletvekili seçildi. Motosikletin kralı olan Sofuoğlu ayrıca Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Milli Takımlar Kaptanı oldu. Genç yetenekleri yetiştiren, ağabeylik yapan Kenan Sofuoğlu ülke çapında “Tek Teker Arif” olarak tanınan ve geçirdiği talihsiz kaza sonrasında hayatını kaybeden Arif Razgatlıoğlu’nun oğlu Toprak Razgatlıoğlu’na hem kaptanlık hem de ağabeylik yapmaya başladı. Günlerce, aylarca birlikte çok ama çok çalıştılar. Ve geçen hafta sonu “Ne mutlu Türk’üm” diyen herkesin göğsünü kabartan Superbike serisinde Toprak Razgatlıoğlu Dünya Şampiyonu oldu. Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyon olan ilk Türk motosikletçi olarak da ayrıca tarihe geçti. Bileğinin hakkıyla dünya şampiyonluğunu elde eden Sakaryalı Milli Motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu aynı zamanda zirvenin de sahibi oldu.  

yasemin_turan.jpg

Haftanın Siyasetçisi
Yasemin Turan
AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan her girdiği seçim öncesinde partisinin kadın kollarına ne kadar güvendiğinin altını çizdikten sonra “Kadın kollarımızla sahada adım basmadık yer kalmayacak şekilde çalışacağız” der. Girdiği her seçimi kazanan Erdoğan’ın parti teşkilatında en güvendiği birimlerden olan kadın kollarının Sakarya’daki teşkilatının başında ise Yasemin Turan var. Erdoğan “Seçim Haziran 2023” demesine rağmen ekip arkadaşlarıyla birlikte yarın seçim olacak gibi çalışan AK Parti Sakarya İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Turan sahada yoğun olarak çalışıyor. Pandemi önlemlerini alarak sahada sürekli halkla iç içe olan İl Kadın Kolları Başkanı Turan son zamanlardaki herkese örnek olan yoğun çalışma temposu ve partisine kazandırdığı yeni üyelerle bu haftanın en iyisi oldu. 

zehra_toy_.jpg

Haftanın Başkanı
Zehra Toy
Sakarya Engelliler Birlik Federasyonu Kadın Kolları Başkanı 

Türkiye’de her 10 kişiden 1 engelli olduğunu biliyor musunuz! Bilmiyorsanız öğrendiniz dedikten sonra Sakarya’ya gelelim. Sakarya’da engellilerle ilgili çalışma yapan dernekler ve isimler hayli fazla olmasına rağmen başarılı çalışmalarıyla ön plana çıkanların sayısı çok değil.  Engellilere yönelik samimi yapanların sayısının az olduğu günümüzde enerjisini tamamen engellilere adayan isimlerde yok değil. Bugün onlardan birisi olan Sakarya Engelliler Birlik Federasyonu Kadın Kolları Başkanı Zehra Toy’u köşemize konuk ettik. Engelliler için gecesini gündüzüne katan, engellilerin dertleriyle dertlenen Başkan Zehra Toy samimi ve yoğun çalışma programıyla bu haftanın en iyi başkanı oldu. 

huseyin_haldYzoYlu.jpg

Haftanın İş İnsanı
Hüseyin Haldızoğlu
İş İnsanı

Sakarya’da haftanın enlerini konuk ettiğimiz Halk54 Panorama’da bu hafta yine şehir ekonomisine yıllardır önemli katkılarda bulunan, istihdama yönelik ciddi yatırımlar yapan, müteşebbis yapısıyla halen yatırımlarını sürdüren bir isim olan AK Parti Sakarya Büyükşehir Belediye Meclis üyesi, Anadolu Medya Gurubu Yönetim Kurulu Başkanı ve BH Huzur İnşaat Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Haldızoğlu’nu konuk ettik. İnşaat sektöründe yaptığı dev yatırımların yanı sıra basın sektöründe de önemli yatırımlar yapan iş insanı Hüseyin Haldızoğlu dolardaki dalgalı kura rağmen halen şehir ekonomisine kattığı artılar, müteşebbis ruhu, mütevazı kişiliği ve elbette ki bitmeyen enerjisiyle bu haftanın iş insanı oldu. 

mustafa_gul.jpg

Haftanın Muhtarı
Mustafa Gül
Serdivan İstiklal Mahallesi Muhtarı

Haftanın enlerini seçtiğimiz Halk54 Panorama’da haftanın muhtarında konuğumuz Serdivan İlçesi İstiklal Mahallesi Muhtarı Mustafa Gül oldu. Sakarya’nın hızla gelişen ilçelerinden biri olan Serdivan’ın gözde mahallerinden İstiklal Mahallesi’nin muhtarlığını yapan Mustafa Gül, Sakarya’nın nüfus olarak en fazla nüfusa sahip 3. mahallesinde 2 dönemdir başarılı ve atak bir muhtarlık sergiliyor. Yine hayli hareketli bir mahalle olan İstiklal Mahallesi’nde bulunan 292 sokak, 17 cadde, 1 bulvarda yaklaşık 24 bin 300 dolayında vatandaşa hizmet getirmek için canla başla çalışan Mustafa Gül, her gün mahallesindeki sıkıntı ve sorunların aşılması noktasında büyük gayret sağlıyor. Efendi olduğu kadar mütevazı kişiliğiyle de tanınan Serdivan İstiklal Mahallesi Muhtarı Mustafa Gül gösterdiği performans ve vatandaşa hizmet odaklı çalışma anlayışıyla bu haftanın en iyisi oldu. 

tulin_ozturk_1.jpg

Haftanın Cesur Yüreği
Tülin Öztürk
Türk Kadınlar Birliği (TKB) Yönetim Kurulu Üyesi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Şiddete Karşı Mücadele Günü dolayısıyla ülke genelinde olduğu gibi Sakarya’da da bütün kadınlar “Kadına Şiddete Hayır” demek için meydanlara çıktı. Sakarya’nın en etkin Sivil Toplum Kuruluşları arasında bulunan Türk Kadınlar Birliği (TKB) Sakarya Yönetimi ve üyeleri ise Adapazarı Atatürk Bulvarı’nda yapılan basın açıklamasıyla bir kez daha kadınlara yönelik şiddete “hayır” dedi. TKB Sakarya Şube Başkanı Tevhide Yağan ve arkadaşlarının yaptığı bu basın açıklaması sırasında birisi vardı ki elindeki döviz ve yüzündeki kararlılıkla dikkat çekti. Kadına şiddetin her türlüsüne yıllardır karşı duran ve dikilen TKB Yönetim Kurulu Üyesi Tülin Öztürk, her zaman olduğu gibi 25 Kasım’daki etkinlikte cesur yüreğiyle ön plana çıktı. Şiddet mağduru kadınlara her zaman sahip çıkan cesur yürekli Tülin Öztürk korkusuz ve atak yapısıyla bu haftanın Cesur Yüreği oldu. 

tekin_ateY.jpg

Haftanın Eğitimcisi
Tekin Ateş
Adapazarı Atatürk İlkokulu Müdürü

Sakarya’nın en eski, en popüler ve en gözde okulları arasında bulunan Adapazarı Atatürk İlkokulu’nun başaralı eğitimcisi Tekin Ateş bu hafta konuğumuz oldu. Sakarya’daki değişik okullarda eğitimci ve yönetici olarak görev yapan deneyimli eğitimci Tekin Ateş, kentin gözde okulu Atatürk İlkokulu’nda kaliteli eğitim çıtasını yükseltmeye takım arkadaşlarıyla birlikte devam ediyor. Geçen 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle yoğun tebrikleri de kabul eden çalışkan ve yürekli eğitimci Tekin Ateş meslek hayatındaki başarıların yanı sıra yılmadan usanmadan daha kaliteli eğitim için yaptığı çalışmalar, güler yüzü ve efendiliğiyle bu haftanın en iyi eğilimcisi oldu. 

dr_irfan_Yahinturk.jpg

Haftanın Doktoru
Dr. İrfan Şahintürk
Dr. Abdülkadir Canik Aile Sağlığı Merkezi

Covid-19 ile birlikte dünya genelinde yaptıkları işin ne kadar kutsal olduğu bir kez daha tescillenen sağlık ordusundaki enlerini konuk ettiğimiz “haftanın doktoru” köşesinde bu hafta Adapazarı Dr. Abdülkadir Canik Aile Sağlığı Merkezi’nden başarılı bir isim var. Mesleğindeki tecrübesiyle ön plana çıkan Dr. Abdülkadir Canik Aile Sağlığı Merkezi’nde görevli Dr. İrfan Şahintürk gerek koyduğu yerindeki teşhis ve uyguladığı başarılı tedaviler, gerek hastalarıyla yakından ilgilenmesi ve çalışkan yapısıyla bu haftaya damgasını vurdu. Hastalarında saygısını mesleğindeki tecrübe, başarı ve çalışkanlığıyla kazanan Dr. İrfan Şahintürk bu haftanın en iyisi oldu.

ebubekir_sYddYk_savaYcY.jpg

Haftanın Bürokratı
Ebubekir Sıddık Savaşçı
Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü

Sakarya’ya atanmasıyla birlikte sıkı bir başlangıç yapan Sakarya İl Milli Eğitim Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı bu hafta konuğumuz olan isimler arasında başarılı çalışmalarıyla yerini aldı. Genç, atak ve çalışkan yapısıyla kısa sürede adından söz ettirmeye başlayan İl müdürü Savaşçı Pandemi ile birlikte büyük sıkıntı yaşayan eğitimdeki sıkıntıların giderilmesi için yoğun mesai harcıyor. Eğitimdeki kalite çıtasının daha iyi yerlere gelmesi için okul müdür ve idareleri, öğretmenler, okul aile birlikleri, veliler ve öğrencilere dokunan bir sistem için çaba sarf eden İl Müdürü Ebubekir Sıddık Savaşçı kısa zamanda elde ettiği kazanımlarla bu haftanın bürokratı oldu. 

ibrahim_muftuoYlu.jpg

Haftanın Unutulmazı
İbrahim Müftüoğlu
Sakaryaspor eski Başkanı

Sakarya’nın iş dünyasında, siyaset arenasında, spor camiasında ayrı bir yeri ve konumu vardır iş insanı İbrahim Müftüoğlu’nun. İş dünyasındaki başarı dolu grafiği ile adından her zaman söz ettiren Müftüoğlu, yine siyaset arenasında rüzgar gibi estiği günleri unutmam mümkün değil. İş ve siyaset dünyasında adından söz ettiren başarılı isim şehre damgasını vuran bir başka alanı ise spordur. Sakaryaspor Başkanlığı yapan, Sakaryaspor sevgisi nedeniyle girdiği stresle birlikte zamanında kalp spazmı geçiren iş insanı İbrahim Müftüoğlu’nun her halde yeşil siyahlı takım ve camia sevgisini daha fazla kelimelere dökmenin anlamı yok. Sakarya ekonomisi ve istihdamına yıllarca artı kazandıran Sakaryaspor’un eski Başkanı İbrahim Müftüoğlu bu şehrin bir değeri olarak bu hafta zirvenin sahibi oldu. 

melis_aksoz.jpg

Haftanın Pilotu
Melis Aksöz
Off-Road Pilotu

2021 Petlas Türkiye Off-Road Şampiyonası 5. Ayak Yarışları Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapıldı. Nefes kesen anların yaşandığı yarışlarda tecrübesiyle dikkat çeken isimlerden birisi olan Off-Road Pilotu Melis Aksöz şampiyonanın en çok ilgi çeken isimlerinden birisi oldu. Adrenalin ve hız tutkusu olan genç kızların adeta rol modeli haline gelen genç ve güzel pilot  Melis Aksöz Off-Road yarışlarında da bütün ustalığını sergiledi. Piste adeta devleşen Melis Aksöz şampiyona boyunca hayranlarına gösterdiği saygı ve sevgi, piste sergilediği tecrübe ve direksiyondaki hakimiyetiyle bu haftanın en iyi pilotu oldu. 

berk_ipek.jpg

Haftanın Yöneticisi
Berk İpek
Komagene Sakarya Caddesi

Hani zaman, zaman “işini severek yapan her zaman başaralı olur” derler. Bizde “çok ama çok doğru bir söz” dedikten sonra Sakarya’da işini severek yapan bir ismi köşemize konuk edelim. Bir Türkiye markası olan Komagene’nin Adapazarı Sakarya Caddesi üzerindeki şubesinin yöneticisi olan Berk İpek işini severek yapan başarılı isimler arasında bulunuyor. Müşteri memnuniyeti odaklı bir anlayışla çalışan genç ama deneyimli bir yönetici olan Berk İpek, mesleğine gösterdiği özen ve titizliğin yanı sıra meslek aşkı ve efendiliğiyle bu haftanın en iyisi oldu. 

aylin_kYlYckeser.jpg

Haftanın Çalışkanı
Aylin Kılıçkeser
Redbul Student Marketeer  Görevlisi

2021 Petlas Türkiye Off-Road Şampiyonası 5. Ayak Yarışları hiç şüphe yok ki Sakarya’da hayli hareketli ve renkli günler yaşanmasına neden oldu. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde yapılan şampiyona öncesi, sırası ve sonrasında sporseverlerin akın ettiği Sakarya’da şampiyonaya destek veren sponsor firmalar yarışları izlemeye gelenlere çeşitli ikramlar ve eşantiyonlar hediye etti. Dünya genelinde adrenalin sporlarına verdiği destek ve katkıyla adından söz ettiren Redbul ise Sakarya’daki Şampiyona’nın en gözde firmaları arasındaydı. Yarışlar boyunca sporseverlere ikramda bulunan Redbul spora yaptığı katkılarla da takdir toplarken Redbul Student Marketeer  Görevlisi Aylin Kılıçkeser ikram ettiği enerji içecekleriyle herkesin ilgi odağı oldu. Şampiyona boyunca çok ama çok çalışan Redbul Student Marketeer Görevlisi Aylin Kılıçkeser haftanın da en çalışkanı oldu. 

alaattin_sapmaz.jpg

Haftanın Müezzini
Alaattin Sapmaz
Adapazarı Orta Cami Müezzini

Günümüzde din adamlarına büyük görevler düşüyor. Gençleri camilere alıştırmak, kötü alışkanlıklardan kurtarmak, İslamiyet’in güzelliklerini aşılamak, Kur’an-ı Kerim’in insana verdiği huzuru anlatmak din adamların en büyük görevleri arasında bulunuyor. Peki bunlarla bitiyor mu! Elbette bitmiyor. Dünya genelindeki İslam düşmanlarının 7/24 ve 365 gün uyumadan plan yaptığı günümüzde din adamlarının ne görevleri, ne mücadeleleri biter. Uzun lafın kısa “din adamlarının böylesine zor bir süreçten geçen günümüzde çok ama çok işi var” hatırlatmasından sonra kendini İslamiyet’e adamış bir din adamını köşemize konuk ettik. Adapazarı Orta Cami Müezzinliğini yapan Alaattin Sapmaz gençlere örnek olan kişiliği, İslamiyet’in güzelliklerini özellikle de gençlere aşılaması ve mütevazı kişiliğiyle bu haftanın en iyi müezzini oldu.

yavuz_yiYitoYlu.jpg

Haftanın Lezzet Ustası
Yavuz Yiğitoğlu
Meşhur Tozlu Cami Köftecisi

Türkiye’de birçok il kendisine özgü lezzetleriyle ön plana çıkıyor. Çorum denince leblebi, Afyon denince kaymak, Kayseri denince Pastırma, Malatya denince Kayısı, Kahramanmaraş denince dondurma gibi birçok örnek verilebilinir. Sakarya denince ülke genelinde akla ilk gelen Islama köfte olduğunu her halde yazmamıza gerek yok. Sakarya’da bir çok mekanda parmakları ısırtan lezzete ıslama köfte ve köfte lezzet tutkunlarına sunulurken, bu yerlerden birisi de Adapazarı’nın Meşhur Tozlu  Cami Köftesi olduğunu biliyor muydunuz! Etindeki lezzet, pişirmesindeki ustalıkla her gün kapılarını lezzet avcıları için açan işyerinin şefi Yavuz Yiğitoğlu imza attığı eşsiz lezzetlerle bu hafta konuğumuz oldu. Köftesindeki eşsiz lezzet ve tat ile lezzet tutkunlarından her zaman tam not alan Yavuz Yiğitoğlu organik ve yöresel ürünlere verdiği önem, güler yüzlü esnaflığı, köftesindeki müthiş lezzetle bu haftanın lezzet ustası oldu. 

gokhan_yazYcY.jpg

Haftanın Esnafı
Gökhan Yazıcı
Çağdaş Filtre Otomotiv Sanayi

Bünyesinde sektörün önemli isimlerinin bayiliği bulunan Çağdaş Filtre Otomotiv Sanayi’nden Gökhan Yazıcı bugün haftanın enlerini seçtiğimiz Halk54 Panorama’nın konuğu oldu. Fil Fitler Bölge Bayiliği de yapan işyerinin kahramanlarından olan Gökhan Yazıcı işindeki ustalığı kadar mesleğine olan aşkıyla da ön plana çıkıyor. Uzun zamandır Hanlıköy Merkez  Mahallesi 52. Sokak Arifiye’de araç sahiplerine hizmet veren Gökhan Yazıcı araç motorlarındaki efsane onarımlarının yanı sıra çalışkanlığıyla da bu haftanın en iyisi oldu.  

murat_balaban.jpg

Haftanın Spor Adamı
Murat Balaban
Sakaryaspor Alt Yapı Koordinatörü

Sakarya’nın yetiştirdiği spor adamları arasında olan Murat Balaban bir zamanlar yeşil sahalarda fırtına gibi esiyordu. Günümüzde futbolcu fabrikası olarak adlandırılan Sakaryaspor’un alt yapısında koordinatör olarak görev yapan Murat Balaban, genç yetenekleri spor dünyasına kazandırıyor. Her yetenekle ayrı ayrı ilgilenen Murat Balaban futbol dünyasına kazandırdığı yeni isimler, efendiliği, çalışkanlığı ve spor dünyasına kazandırdığı bir çok yeni isimle bu haftanın en iyi spor adamı oldu.  

tolga_altunbozar.jpg

Haftanın Müteşebbisi
Tolga Altunbozar
Nana Cafe & Restaurant

Sakarya’nın öne çıkan popüler mekanlarından biri olan Nana Cafe & Restaurant Sahibi Tolga Altunbozar uzun yıllar önce iş dünyasına hızlı bir giriş yaptı. Genç yaşta müteşebbis ruhuyla iş dünyasına atılan Tolga Altunbozar ardından başarı basamaklarını tek, tek tırmandı. Adapazarı’nın en popüler mekanlarından Nana Cafe & Restaurant’ı takım arkadaşlarıyla birlikte yöneten Altunbozar ekonomik dar boğaza rağmen yeni atılımlar için proje çalışması yapıyor. Çalışkan yapısıyla da tanınan Nana Cafe & Restaurant Sahibi Tolga Altunbozar yeni atılımları ve proje çalışmalarıyla bu haftanın müteşebbisi oldu. 

mustafa_kaya.jpg

Haftanın Editörü
Mustafa Kaya
T54 Haber Sitesi

Sakarya basında uzun yıllardır görev yapan Mustafa Kaya zaman, zaman polemiklerin içinde yer almasıyla tanınıyor. Yeni Sakarya Gazetesi’nde mesleğin ulu çınarı Zeki Aydıntepe’den feyiz alan, ardından Yeni Haber Gazetesi’nde Sezai Matur’dan mesleğin inceliklerini öğrenen Mustafa Kaya halen T54 Haber Sitesi’nde yaptığı sıkı haberlerle adından söz ettiriyor. Siyasetçiler ve bürokratlarla çok iyi muhabbeti olan Mustafa Kaya, son aylarda imza attığı haberler ve gündem olan yorumlarıyla bu haftanın er iyi editörü oldu. 

ibrahim_yozoYlu.jpg

Haftanın Deklanşörü
İbrahim Yozoğlu
Anadolu Ajansı (AA) Foto Muhabiri

Teknolojinin baş döndüren hızla geliştiği günümüzde fotoğraf çekmek tutkusu da gelişen teknolojiye paralel giderek artıyor. Yeni nesil cep telefonlarındaki mükemmel ötesi imkanlarla fotoğraf çekmek tutkusu daha da artarken, birde Anadolu Ajansı (AA) Sakarya Bölge Müdürlüğü’nde görevli foto muhabiri İbrahim Yozoğlu gibi bu tutkuyu profesyonelce yapanlar var. Deklanşöre her bastığında farklı bir kareyle hayatın bir anını yakalayan usta deklanşör Yozoğlu, son yıllarda çektiği fotoğraflarla basın sektöründe adından övgüyle söz ettiriyor. Her gün farklı olaylara tanıklık eden ve o anları ölümsüzleştiren usta fotoğrafçı İbrahim Yozoğlu olay anındaki bakış açısı, o anı yakalamadaki ustalığı, deklanşördeki ustalığı ve adamlığıyla bu haftanın en iyisi oldu. 


BİZ ONLARI UNUTMADIK

ahmet_erkan.jpg

Ahmet Erkan

Sakarya’nın tanınmış ve hayırsever iş insanlarından olan Sakarya Ticaret Borsası Başkan Vekili Ahmet Erkan’ı biz unutmadık. Başkan Ahmet Erkan’a bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz.

mehmet_tekcan.jpg

Mehmet Tekcan

Erenler’de ‘Dur’ ihtarına uymayan aracı kovalarken geçirdiği kaza sonrasında Şehit olan
Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü Yunus Timi’nde görevli polis memuru Mehmet Tekcan’ı biz unutmadık. Şehit Mehmet Tekcan’ı bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz.

levent_eriY.jpg

Levent Eriş

Sakarya basınında uzun yıllar görev yapan ve yakalandığı hastalıkla birlikte genç yaşta aramızdan ayrılan gazeteci Levent Eriş’i biz unutmadık. Meslektaşımız Levent Eriş’i bir kez daha rahmetle anarken “Mekanı Cennet Olsun” diyoruz.


HEY GİDİ GÜNLER HEEY

hey_gidi1_10.jpg

Eski adı Adapazarı Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO), günümüzdeki adı Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) olan kurumun hizmet binası Adapazarı Gar meydanı’nda idi. 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi sonrasında yıkılan hizmet binasında zaman, zaman önemli törenler yapılırdı. Bugün öyle bir törenle birlikteyiz. Dönemin Devlet Bakanı ve DYP Sakarya Milletvekili Nevzat Ercan yine dönemin Sakarya Valisi Gökhan Aydıner’e yaptığı hizmetlerden dolayı plaket takdim ediyor. Yıllar önce çekilen bu kare bizi mazide uzun ve derin bir yolculuğa çıkarken iken bu kareye bakıp da “Heey gidi günler hey” dememek mümkün mü!

hey_gidi2_9.jpg

Sakarya’da iz bırakan isimler var. Bu iz bırakan isimler sektörlere göre değişse de ortak yanları başarılı, çalışkan, dürüst, ilkeli ve tabi ki Sakarya sevdalı olmalarıdır. Bugün böyle bir isimle birlikteyiz. Adapazarı Tekeler Mahallesi Muhtarlığını uzun yıllar başarıyla sürdüren Ahmet Barınır mahallesine getirdiği hizmetlerle hep dua aldı. Adapazarı Bankalar caddesi’nde bulunan yazıhanesinde mahalle sakinlerine hizmet verirken çekilen bu kareye bakarken bizler tarihte uzun bir yolculuğa çıkarken bir yandan da “Heey gidi günler hey “demekten kendimizi alamadık.

hey_gidi3_8.jpg

Dönemin Sakarya Valisi Gökhan Aydıner halkla iç içe olan valiler arasındaydı. Fırsat buldukça değil, bizzat fırsat bulup Sakaryalılarla bir araya gelir ve sohbet ederdi. Açılış ve davetlerde dua ederek kurdele kesen Vali Büyükakalın 1990 yıllarda açılan bir çok işyerinin kurdelesini dualarla kesti. Bugün köşemize 2. kez konuk olan Vali Aydıner’i saygı ve sevgiyle anarken bir kez daha “Heey gidi günler hey” demekten de kendimizi alamadık.

hey_gidi4_5.jpg

Sakarya’da 1990 yıllarda hayırsever kadınlar kermes veya başka etkinliklerle bir araya gelir idi. Yapılan organizasyonlarda bir araya gelen hayırsever kadınlar elde ettikleri gelirlerle kentteki çocuklara eğitim başta olmak üzere yardım ederlerdi. Bugün Sakarya’nın en hayırsever isimlerinden olan Semra Baldoğan ile Meral Babakaya bu tip organizasyonların en popüler isimleri arasında gelirdi. Özel Eğitime Muhtaç Çocuklar için yapılan etkinliklerde her zaman bayrağı önde taşıyan Semra Baldoğan ile Meral Babakaya yıllarca menfaat gözetmeden dua almak için canla başla çırpındılar. Bugün köşemize konuk ettiğimiz bu iki değerli ve önemli isme bir kez daha şehir hafızası adına teşekkür ederken, şu kareye bakıp da “Heey gidi günler hey” dememek mümkün mü!


NOSTALJİ VAPURU

nostalji_vapuru1_9.jpg

Bugün iş insanı Atilla Yaman’ın arşivinden bir kareyle birlikteyiz. 1995  yılında çekilen bu karede Adapazarı eski Belediye Başkanı Ünal Ozan, fotoğraf sanatçısı Hüsnü Gürsel, iş insanı Atilla Yaman dönemin Çocuk Esirgeme Kurumu Başkanı İzzet Enes’e sürpriz yaş günü düzenlemişler. Rahmetli İzzet Enes’in 90 yaşına girdiği o yaş gününde Enes kendisi için hazırlanan pastayı bütün asaletiyle keserken yakın dostları da ona böylemsine güzel bir anı yaşatmanın mutluluğunu paylaşıyor. Aramızdan ayrılan İzzet Enes, Ünal Ozan, Hüsnü Gürsel’e bir kez daha Allah’tan rahmet dilerken, bu nadide eseri de Nostalji Vapuru’na astık.

nostalji_vapuru2_9.jpg

Bir zamanlar uyum içinde Sakarya’nın kalkınması için çalışan dev kadrodan bir kareyle birlikteyiz. Dönemin Sakarya Valisi Erdinç Büyükakalın, dönemin Adapazarı Belediye Başkanı Aziz Duran, dönemin Maliye Müdürü Aziz Yetkin, dönemin Adapazarı Ticaret Odası Başkanı Hasan Uyar, o dönemden bu güne kadar halen Sakarya Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hasan Alişan, gazeteci Abdullah Çelik ve günümüzün Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe şehrin marka gazetesi olan Yeni Sakarya Gazetesi’nde bir araya gelmişler. Ziyaret sırasında Vali Büyükakalın kentin önde gelen isimleriyle şehirdeki gelişmeleri değerlendirirken, rahmetli Aziz Duran başta olmak üzere şehrin ileri gelenleri sorun ve sıkıntıları bu ziyarette Vali Büyükakalın’a aktardı. O günler ne günlerdi dedirten bu kare bir kez daha hafızalarımızı canlandırırken, bu güzel ve nostaljik kareyi bir de vapurumuza astık.

nostalji_vapuru3_9.jpg

Bir zamanlar Sakarya’da üç büyüklerin geceleri yapılırdı. Dostluk, kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde yapılan bu gecelerde tatlı rekabetler konuşulur ve üç büyüklere gönül verenler doyasıya eğlenirdi. Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş’ın Sakarya başkanlarının yanı sıra Sakaryaspor’un başkan ve yöneticilerinin de katıldığı bu gecelerde elbetteki centilmenlik ön planda olurdu. Herkesin eşleriyle katıldığı o güzel gecelerden birisinde Galatasaray camiası buluştu. Galatasaray’ın Sakarya’da efsane ismi nam-ı değer Murat Spor olarak bilinen Murat Yıldız ve eşinin yanı sıra Beşiktaş’ın Sakarya Şube Başkanlığını yapan nam-ı değer Gaga Erol olarak bilinen Erol Girişken’in karşılıklı oturup eğlendiği o gecede objektiflere yansıyan bu güzel kareyi bizde Nostalji Vapuru’nun güzel bir yerine astık.


HAFTANIN DUVAR YAZISI

duvaryazYsY_11.jpg

Çiçekli taytımın
çiçekleri sürekli
büyüyor. Sulamıyorum
ama nasıl büyüyor!
İşte onu anlamıyorum…