GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-09-2021 18:04   Güncelleme : 30-09-2021 18:04

Havası en kirli iller açıklandı! Sakarya'da durum ne?

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun hava kirliliği ve sağlığa etkileri üzerine yeni bir çalışma yaptı. Çalışmada Hendek ilçesinde yıllık partikül madde değerleri (PM10) ortalaması, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kılavuz sınır değerlerini aştı. Öte yandan Sakarya merkezindeki hava kalitesinin iyileşme gösterdiği açıklandı.

Havası en kirli iller açıklandı! Sakarya'da durum ne?
Temiz Hava Hakkı Platformu’nun hava kirliliği ve sağlığa etkileri üzerine yeni bir çalışma yaptı. Çalışmada Hendek ilçesinde yıllık partikül madde değerleri (PM10) ortalaması, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kılavuz sınır değerlerini aştı. Öte yandan Sakarya merkezindeki hava kalitesinin iyileşme gösterdiği açıklandı.

Türkiye'de geçen yıl 13 şehirde "yüksek hava kirliliği" görülürken, yeterli derecede ölçüm yapılabilen 175 istasyonun yüzde 97,7'sinde yıllık partikül madde değerleri (PM10) ortalaması, Dünya Sağlık Örgütünün (DSÖ) kılavuz sınır değerlerini aştı.

yillik-ortalama-harita.png

Sakarya'da ise Hendek'te bulunan OSB'de yapılan ölçümlerde kanserojen olan havadaki partikül ölçümlerinin DSÖ'nün belirlediği 25 sayısının tam 1o katı yüksek olduğu belirlendi. 

pm.png

Yılın yüzde 90 ve üzeri günü PM2.5 ölçümü yapılan ve en yüksek değerlerin ölçüldüğü 15 istasyona bakıldığında, Sakarya Hendek Organize Sanayi Bölgesi ve Düzce istasyonlarında yılın yarısından fazlasında kanserojen olan PM2.5 değerlerinin DSÖ tarafından önerilen günlük kılavuz değerlerin üzerinde olduğu görüldü.

Temiz Hava Hakkı Platformu'nun (THHP) "Kara Rapor 2021: Hava Kirliliği ve Sağlık Etkileri" başlıklı çalışmasına göre,  Sakarya'da PArtikül ölçümlerinde en tehlikeli 10 il arasında yer aldı. 

ortalam-pm.png

Geçen yıl yeterli derecede ölçüm yapılabilen 175 istasyonun yüzde 97,7'sinde yıllık partikül madde değerleri ortalamasının DSÖ'nün kılavuz sınır değerlerinin üzerinde olduğu görüldü.

hava-kalitesi.png

Öte yandan geçtiğimiz senelere göre şehir merkezlerinde yapılan ölçümlerde Sakarya'nın havasında asılı bulunan kanserojen Partiküllere rağmen "Hava Kalitesi" artan iller arasında yer aldı.