GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-01-2022 09:15   Güncelleme : 04-01-2022 09:15

İlber Ortaylı'dan 'Hödüklük yapmayın' açıklaması!

Yılın son haftasına damgasını vuran Sakarya'daki Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nin Roman Kahramanları etkinliği, Hürriyet Gazetesi yazarı tarihçi İlber Ortaylı'nın yazısına konu oldu. 

İlber Ortaylı'dan 'Hödüklük yapmayın' açıklaması!
Yılın son haftasına damgasını vuran Sakarya'daki Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nin Roman Kahramanları etkinliği, Hürriyet Gazetesi yazarı tarihçi İlber Ortaylı'nın yazısına konu oldu. 

Yılın son haftasına damgasını vuran Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nin Roman Kahramanları etkinliği, Hürriyet Gazetesi yazarı tarihçi İlber Ortaylı'nın yazısına konu oldu. Keskin söylemleri ile dikkat çeken tarihçi İlber Ortaylı etkinliği gerçekleştiren öğrenciler ve etkinlik hakkında açıklamada bulundu.

Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi'nin Roman Kahramanları etkinliğini düzenleyen öğrencileri överken eleştiriler ile ilgili 'Hiç şüphesiz eğitim sorunlarıyla ilgilenmek ve söz söylemek herkesin hakkıdır. Ama “hödüklük” ile yapılması gerekmiyor. ' yorumunda bulundu. 

Ortaylı'nın kaleme aldığı yazısının detayları şu şekilde:

SAKARYA Cemil Meriç Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir zamandır yapılan roman kahramanları festivali var. Öğrencilerin roman okumasını teşvik etmek, asıl önemlisi de romandaki kişilikleri dikkatlice ve içsellikle (eminent) benimsemek için bir yol bulunmuş; dramatik unsur. Belirli bir roman karakterinin kılığına girilecek ve o dekorda çalışılacak. Bu okulun bütçesinden de değil. Öğrencilerin kendi imajı, bilgisi ve gayretiyle çizeceği karakterler, ısmarlayacağı kostümlerle oluyor. Edebi söyleşiler ve yazarların ziyareti de günü tamamlıyor.

Bunu yapmak bir başarıdır; tertipleyene de ödül verilir. Lakin bütün kasabalarda olduğu gibi çok bilmişlere burada da rastlanıyor. Kasabalarda 19. yüzyılın Rus ve Fransız romanlarından da çok iyi bildiğiniz bazı ilginç(!) tipler çıkar. “Lise talebesine böyle roman öğretmek neyin nesi? Ortalama vatandaş böyle mi yetiştirilir?” gibi zırvalarla seslerini yükseltirler. Bu ortalama vatandaştan kastedilen nedir? Bu da bir tartışma konusudur.

Sosyal Bilimler Liseleri’nin kuruluş safhalarına katıldım. Maalesef kurucularda büyük bir derinlik görmedim. Hatta bazı tekliflere çok gülünç itirazlar ileri sürdüler. Eski Yunanca seçmeli ders olsun dediğimde, birisi, “Yunanca başka bir medeniyetin dilidir” dedi. Adamın kastettiği ortaçağ Avrupa medeniyetinin mensuplarının, İslam dünyası temel Yunanca tercümeleri yaparken, daha ağaçların arasında, ormanda, kulübede yaşadığından haberi yoktu.