GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-05-2022 18:47

Kimi grevde, kimi yıllık izinde olacak! İki gün boyunca doktor bulmak çok zor

Şehirdeki kamu hastanelerinde görevli çok sayıda doktorun bayram dönüşü yıllık izin aldığı öğrenildi. Hekim sendikalarının yapacağı iş bırakma eylemi nedeniyle de önümüzdeki iki gün boyunca hastanelerde doktor bulmak çok zor olacak...

Kimi grevde, kimi yıllık izinde olacak! İki gün boyunca doktor bulmak çok zor

Kamu sağlık kuruluşlarında görevli doktorların; özlük hakları, ücret adaletsizliği, sağlıkta şiddet yasası gibi düzenlemeler başta olmak üzere çeşitli talepleri için yıl başından bu yana gerçekleştirdiği eylemler devam ediyor.

Hekim sendikalarının öncülüğünde mart ayında bazı günlerde iş bırakan hekimlerin, 5-6, 17-18 ve 26-27 mayıs günlerinde toplam 6 iş günü iş bırakacakları daha önce duyurulmuştu.

YILLIK İZİNDEKİLER ÇOK FAZLA

Ramazan Bayramı dönüşü, Sakarya haberleri">Sakarya'daki kamu sağlık kuruluşlarında görevli çok sayıda doktor ile aile hekiminin iş bırakması beklenirken, çok sayıda doktorun da yıllık izin alarak bayram tatilini 9 güne bağladığı öğrenildi.

ACİL SERVİS VE BU BİRİMLER ÇALIŞACAK

Acil servis ve poliklinikleri, doğum salonu, COVİD, onkoloji, hematoloji poliklinikleri ve yatan hasta servis çalışmalarında görevli hekimler ise iş bırakma eylemine katılmayacak.

"BUNU HEKİMLERİMİZDEN ÖNCE HALKIMIZ İSTEMELİDİR"

5-6 mayıstaki iş bırakma eylemi öncesi MEDYABAR editörüne konuşan HEKİMSEN Sakarya İl Temsilcisi Dr. Mehmet Yıldız şu ifadeleri kullandı:
"Hekimlerin kaybolan özlük haklarını ve saygınlığını geri kazanmak, adaletsiz malpraktis cezalarına ve sağlıkta şiddete dur demek için aldığımız mayıs ayı iş bırakma eylemlerinin ilki yarın ve diğer gün uygulanacak. Biz hekimler hastalarımızın sağlığını herkesten çok düşünüyor ve iyi bir sağlık hizmeti sunmak için çabalıyoruz fakat mevcut ekonomik koşullar ve sağlık politikaları buna engel oluyor. Bir kaç gün önce açıklanan Tıpta Uzmanlık Sınavı tercih sonuçları bize gösterdi ki artık genç hekimler iyi bir uzmanlık eğitimi alacakları yerleri değil daha az ev kirası ödeyecekleri şehirleri ve semtleri tercih ediyorlar. Çok iyi puanlar aldıkları halde İstanbul’da büyük bir hastaneyi tercih edemeyen yüzlerce meslektaşımız oldu. Yoksulluk sınırının altında bir maaş bu ülkenin hekimine reva görülüyor. Dünyanın en iyileri olduğu covid döneminde bir kez daha tescillenen hekimlerimize hakları maddi manevi verilmelidir. Bunu hekimlerimizden önce halkımız istemelidir çünkü sağlık hizmeti bizzat halkımıza sunulmaktadır. Sistemdeki aksaklıklar artık gözle görülür bir şekilde artmıştır. Özel hastaneye gidecek durumu olmayan vatandaşlarımız için kamu hastanelerinde randevu bulmak zorlaşmış, ameliyat olmak için aylarca beklemek zorunda kalmışlardır. Biz hekimler olası daha kötü günlerin önüne geçebilmek adına bugün bu iş bırakma eylemlerini yapıyoruz. Sn. Cumhurbaşkanımız, sağlık bakanımız ve diğer yetkililer sorunların farkında olduklarını ve çözeceklerini bir çok platformda dile getirmelerine rağmen henüz somut bir adım atılmadığını görüyoruz ve yetkilileri acilen icraata davet ediyoruz. Çünkü görüyoruz ki kaybedilen her gün; kaybedilen onlarca hekim demek… Bir hekim kolay yetişmiyor. Kaybetmek, vazgeçmek bu kadar kolay olmamalı."

EditörEditör