GÜNCEL
Giriş Tarihi : 08-06-2021 14:38   Güncelleme : 08-06-2021 14:38

Köpekli arama timleri sınav yetkisi Sakarya AFAD'A verildi!

AFAD Başkanlığımız tarafından Köpekli Arama Timleri sınavlarını yapma yetkisi 2 yıllığına Sakarya AFAD İl Müdürlüğüne verildi.

Köpekli arama timleri sınav yetkisi Sakarya AFAD'A verildi!
AFAD Başkanlığımız tarafından Köpekli Arama Timleri sınavlarını yapma yetkisi 2 yıllığına Sakarya AFAD İl Müdürlüğüne verildi.

AFAD Başkanlığımız tarafından Köpekli Arama Timleri sınavlarını yapma yetkisi 2 yıllığına Sakarya AFAD İl Müdürlüğüne verildi.  Bu nedenle 2021 ve 2022 yıllarında yapılacak olan sınavları Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu Başkanlağında oluşturulan Komisyon tarafından gerçekleştirilecek. İlk Komisyon toplantımız bugün Vali Yardımcımız Sayın Ersin Emiroğlu AFAD İl Müdürümüz Sayın Hüseyin Kaşkaş ve Sakarya AFAD, Sakarya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı, Ankara AFAD İl Müdürlüğü, Samsun AFAD İl Müdürlüğü, İstanbul AFAD İl Müdürlüğü, Afyon AFAD İl Müdürlüğü, Bursa AFAD  İl Müdürlüğü ve Kırıkkale Üniversitesi Veterinerlik Fakültesinden katılan komisyon üyeleri ile  Arama kurtarma Birlik Müdürlüğünde toplandı. 

TOPLANTI ÜÇ GÜN SÜRECEK

Üç  gün sürecek olan toplantıda sınav süreci ile ilgi kararlar, süreçle ilgili iş ve işlemlerin nasıl yürütüleceğiyle ilgili konuları içermektedir.  Ekim ayı içerisinde yapılması planlanan ulusal köpekli arama timleri sınavı sonucunda sınavda başarı sağlayan Köpek ve eğitmenlerine sertifika verilerek olası afet ve acil durumlarda sahada görev alabilmelerine olanak sağlanacak. Bu sınavların temel amacı olası afetlerde Tüm arama köpeklerinin aynı standartlarda ve aynı verimlilikte çalışabileceğini belgelemek , bu alanda uluslararası kabul edilmiş standartlarda kapasiteye ulaşmaktır . Bu sınavın yılda en az 1 defa yapılması planlanmakta .Yapılan sınav sonucunda başarılı olan Köpek eğitmenlerine ve köpeklere Valiliğimiz Başkanlığında oluşturulan komisyon tarafından sertifika verilecek olup, bu sertifikalar ülke genelinde geçerli olacak