GÜNCEL
Giriş Tarihi : 15-11-2021 21:51   Güncelleme : 15-11-2021 21:51

Lüfer bolluğu balıkçıyı aldatmasın

Müsilaj nedeniyle çinekop avlanamadığını belirten Prof. Dr. Mustafa Sarı, 'Şerden hayır doğdu. Avlamadığımız çinekoplar büyüdü ve bu yıl lüfer olarak karşımıza çıktı. '10 yıldır lüferi görmüyorduk, bu yıl bol. Denizimiz kurtuldu' yaklaşımı ise doğru değil' dedi.

Lüfer bolluğu balıkçıyı aldatmasın
Müsilaj nedeniyle çinekop avlanamadığını belirten Prof. Dr. Mustafa Sarı, "Şerden hayır doğdu. Avlamadığımız çinekoplar büyüdü ve bu yıl lüfer olarak karşımıza çıktı. '10 yıldır lüferi görmüyorduk, bu yıl bol. Denizimiz kurtuldu' yaklaşımı ise doğru değil" dedi.

Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı, son dönemde yaşanan balık bolluğuna dikkat çekti.

Lüferin bol olmasının nedeni olarak müsilajı gösteren Sarı “Geçen yıl kasım ayından itibaren müsilajın yoğun olması yüzünden endüstriyel balıkçılar, Marmara Denizi’nde avlanamadı. Çinekoplara yaşama şansı vermek zorunda kaldık. Şerden hayır doğdu. Avlamadığımız çinekoplar büyüdü ve bu yıl lüfer olarak karşımıza çıktı. Marmara Denizi bir koridor. Bu koridorda balığın bol olmasını istiyoruz ama kapıları sürekli kapalı tutuyoruz. Nasıl kapalı tutuyoruz? Boğazlar avcılığa açık. Balığın girişini engellemiş oluyoruz” dedi.

“KÜÇÜK HAMSİLER FABRİKALARA GİDİYOR”

Marmara’da hamsinin bol olmadığını belirten Prof. Dr. Sarı, sözlerine şöyle devam etti:

“Ne yazık ki Marmara’da hamsi bol değil. Hamsi bolluğu Karadeniz’de yaşanıyor. Bunun da nedenlerinden bir tanesi Marmara’daki büyük balıkçılar müsilaj endişesi ile bu sene Karadeniz’de çalışmaya başladı. Bu nedenle Karadeniz’de bolca hamsi avlanıyor. Avlanan hamsilerde ise küçüklerin oranı çok yüksek. Bu küçük hamsiler, harıl harıl balık unu ve yağı fabrikalarına taşınıyor. Bunu çok tehlikeli buluyoruz. Çünkü bu sene avlanan minik hamsiler önümüzdeki yıl soframıza gelmesi gereken. Bu sene avlarsak, seneye nereden balık avlayacağız?”

“SÜRDÜRÜLEBİLİR BALIKÇILIK ÜRETİMİNE GEÇMEMİZ LAZIM”

Balık popülasyonunun tehdit altında olduğunu söyleyen Prof. Dr. Sarı, “Bu sene balık bol oldu, sebebi şu’ demek yerine ‘Her yıl nasıl bol balık tutarız?’ diye düşünmeliyiz. Bir yandan iklim değişiyor, bir taraftan denizleri kirletiyoruz. Denizlerdeki olumsuzluklar artıyor, balık popülasyonları zaten tehdit altında. Bir de aşırı avcılıkla yoğun bir şekilde avladığımızda, tabii ki soframızda balığı daha az ve daha pahalı göreceğiz. Bir an önce bütün denizlerimizde sürdürülebilir balıkçılık üretimine geçmemiz lazım. Ekosistem esaslı balıkçılık üretimine geçmemiz lazım. Balık elekleri ve pompaları var şu an Karadeniz’deki teknelerin hepsinde. Hamsiyi avlıyorlar, sadece büyük balıklar hale giriyor. Küçük balıkların hepsi balık unu ve yağı fabrikalarına gidiyor. Bunların önüne geçmemiz lazım. Küçük balık avlanmaması gerekiyor” diye konuştu.