YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 14:14

Meclis üyesi görüntülerini çekti... Ova çiftçisi perişan!

Saadet Partili belediye meclis üyesi, Pamukova ve Geyve'deki çiftçilerin sorunlarını gündeme taşımak için çektiği görüntüyü paylaştı. O görüntülerde çiftçiler yaşadıkları sorunlarını anlattı

Meclis üyesi görüntülerini çekti... Ova çiftçisi perişan!

Saadet Partili Pamukova Belediye Meclis Üyesi Ahmet Şen, çiftçilerin sorunlarını sahada tespit ediyor.

Ovada çiftçilerle görüşen Ahmet Şen, onların sesini, sıkıntılarını, sorunlarını sosyal medyadan duyurmaya çalışıyor.

GEYVE. COM'da yer alan habere göre; meclis üyesi Ahmet Şen, Pamukova Gökgöz mahallesinde kabak hasadı yapan eski muhtar İlyas Özür'e sorular sordu.

Eski muhtar İlyas Özür çiftçinin zor durumda olduğunu belirterek şunları söyledi;

"Ben 71 yaşındayım böyle hayat pahalılığı görmedim. Hayat gidiyor. Çiftçiliği millet bıraktı. Bu köyde 128 kişi kabak ekiyordu, şimdi 5 kişi var. Ne olacak bu memleketin hali?

Paranın hiç kıymeti kalmadı. Bu kazançla çiftçi yeni bir motor alsın bakalım, ev yapsın bakalım, düğün yapsın bakalım yapabiliyor mu? Hayat bitmiş.. Onun için de çiftçiliği bırakacak tabii.

Bu toprak olmasa karın doyar mı? Herkes doyacak.. Tarımdan emekli oldum. Parayı aldığım zaman ertesi gün mazota yetmiyor. Ne yapmamız lazım? Ben siyasilerin hepsine söylüyorum.

1 kilo kabak tohumu 4-5 bin lira idi, şimdi 8 bin lira. Ne yüzde yüzü.. Herkese sorsunlar, sadece bana değil..

Ben 71 yaşındayım, hala emekliyorum. Hayvancılık da bitti. Çiftçiden alıyorlar buğdayı 2 liraya, satıyorlar 7 liraya. Nasıl bakacak hayvan? Hayvan yemi geçen seneye göre yüzde 200 arttı.

Bana 700-800 lira destekleme veriyorlar. Bana destek vermesinler, ben destek mestek istemiyorum.. Gübrenin, mazotun fiyatını indirsinler yeter. Destekleme nedir ki? Dönümüne 20 lira, 30 lira.. Versen ne olur, vermesen ne olur."

ErenEren