YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2022 20:44

Medyadaki dönüşüm Artvin'de masaya yatırıldı!

Küresel Gazeteciler Konseyi (KGK) Artvin-Batum Medya Etkinliği kapsamında düzenlenen Medya Buluşmasında KGK’nın son bir yıllık faaliyetleri ele alındı.

Medyadaki dönüşüm Artvin'de masaya yatırıldı!

Etkinlik kapsamında düzenlenen bilgilendirme oturumunda TBMM komisyonuna gelen ve son günlerde çokça tartışılan dezenformasyonla mücadele yasa teklifi ve dijital telif çalışmaları konuları SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan ve KGK Yerel Medya Başkanı İsrafil Avcı tarafından üyelere kapsamlı şekilde anlatıldı.

ARTVİN

KGK Yaygın Medya Meclisi üyesi Seda Demir’in sunumuyla başlayan programda açılış konuşmasıyla katımcı gazetecileri selamlayan KGK Artvin Temsilcisi Aydın Tatar’ın ardından KGK’nın faaliyetleri konusunda Yönetim Kurulu üyeleri ve il temsilcilerini bilgilendiren KGK Genel Başkanı Mehmet Ali Dim bir konuşma yaptı.

KGK ailesinde kadın sayısını artırmak için özel bir çaba harcadıklarını açıklayan Başkan Dim, Tunceli Temsilcisi olarak atanan Hüsniye Karakoyun’un katılımıyla güç kazanıldığını vurguladı. Kuruluşundan bu yana çok kısa zaman geçmesine rağmen KGK’nın büyük işler başararak hızla büyümeye devam ettiğini kaydeden Dim, uluslararası örgütlenmenin 57 ülkeye ulaştığını yılsonunda bu sayının 70’e çıkarılacağını açıkladı. Küresel Gazeteciler Konseyi’nin kamu diplomasisine destek veren medya diplomasisi yaptığını kaydeden Başkan Dim, “KGK; hem Türk hem de Türk dostlarıyla dostluklar kuran bir örgüttür.”dedi.

DOST GAZATECİLERLE TEMASLAR DEVAM EDİYOR

Yapılan faaliyetlerler ilgili bilgi veren Dim, Gürcistan’dan gelen gazetecilerin ağırlandığını söyleyerek kamu diplomasisi noktasında pandemi döneminde yoğun bir çalışma içinde olunduğunu vurguladı. Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Bağdad Amreyev’in ricasıyla Kazakistan’dan bir grup gazetecinin Bursa’da ağırlandığını dile getiren Dim, bu faaliyetlerin büyük bir titizlikle yürütüldüğünün altını çizerek, “Buraya getiremediğmiz hiçbir gazeteci bizim gazetemiz değil. Biz buraya ne kadar gazeteci getirirsek Türk dostlarını o kadar artırırız.” ifadelerini kullandı.

Kayseri’de Veli Altınkaya’nın anısına üyelerle bir araya gelindiğini hatırlatan Başkan Dim, bu programın ardından Gürcistan’ın daveti üzerine iadeyi ziyaret düzenlendiğini ve 2023 Mayıs ayında genel katılımla Gürcistan’da genel bir toplantı yapmayı planlandıklarını kaydetti.

PEŞİ SIRA BİRÇOK ETKİNLİK DÜZENLENDİ

Türk Devletleri Teşkilatı’nın önemli toplantırıyla birlikte TEKNOFEST’in denk geldiği haftaya Azerbaycan ziyaret gerçekleştirildiğini söyleyen Dim, “Ermenistan’dan kurtarılan Karabağ’ın Ağdam Rayonunda mayın temizleme ve yeniden imar çalışmaları yerinde izlendi. Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov ile 3 saate yakın bir toplantı düzenlenerek kamu diplomasisi ve medya diplomasisi konusunde verimli bir toplantı gerçekleştirildi. Ramazan ayında İstanbul ve Ankara’da üyelerimizle bir araya gelinen iftar programları düzenlendi. Genel Merkez binamız çalışmalarınımızı sürdürmemiz için yeterli gelmiyor. KGK’ya yakışan bir bina arayışımızı sürdürüyoruz. Bunun yanında mevcut genel merkez binamızdaki 50 kişilik toplantı salonunda iş birliği yaptığımız STK’ların çeşitli toplantılarla kamuoyunu bilgilendirme çalışmalarına da imkân sağlıyoruz. KGK Azerbaycan Temsilciğimiz için yer tahsisi yaptık. Londra ve Kıbrıs’ta da bir ofis açma çalışmalarımız devam ediyor. Küresel Medya Okulu’nu hayata geçirdik. Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi ile İlk eğitimi hibrit olarak verdiğimiz okulda Nisan ayında verilen eğitimler sonrasında başarılı olan 118 öğrenciye sertifikalarını teslim ettik. Ekim ayında birkaç dile simültane çeviriyle birlikte eğitimin ulaştığı ülke sayısını artırarak katılımı KGK’nın ulaştığı her yere genişleteceğiz. Ulusal ve uluslararası iş birlikleriyle KGK Medya Okulunu geliştirmeyi planlıyoruz. Şiddet Mücadele (HEGEM) Vakfı ile iş birliğimiz devam ediyor. SODİMER ile bir protokol imzalayarak sosyal medya kullanımına ilişkin ortaklaşa bir bilgilendirme kitapçığı projesi başlattık. Türkiye genelinde dağıtımın yapacağız.”şeklinde konuştu.

SAVAŞ DÜNYAYA ZARAR VERİYOR

Rusya, Ukrayna arasında süren savaştan birçok gazetecinin zarar gördüğünü de açıklayan Başkan Dim, “Çok anlamsız bulduğum bir savaş yaşıyoruz. Rusya ile Ukrayna arasındaki bu savaşta 40’a yakın gazeteci hayatını kaybetti. KGK Ukrayna Temsilcimiz kolundan yaralandı. Türkiye’ye getirmek istedik İspanya’daki ailesinin yanına gitmek isteyince oraya ulaştırdık. Sağlık durumu ile ilgili takibimiz devam ediyor. Savaşların sonuçları asla ama asla iyi olmaz. Gerçekten vatan söz konusuyla gereken yapılır ama bu savaşın çok bir anlamı olmadığını, liderlerin egolarının savaşın merkezinde olduğunu düşünüyorum.” dedi.

KGK EKONOMİK OLARAK BAĞIMSIZ

KGK’nın yürüttüğü faliyetlerde finansal anlamda da büyük bir titizlikle hareket edildiğini vurgulayan Başkan Din, “Bizim hükümetten destek aldığımızı zannediyorlar. Küçük bazı sponsorluk gelirlerimiz dışında esas gelir kalememizi yılda iki kez çıkan dergilerimiz oluşturuyor.” ifadesini kullandı.

KGK’nın yurtdışı ve yurtiçi ziyaretlerine devam edeceğini söyleyen Başkan Dim, “Eylül ayında Balkanlara bir ziyaret düzenleyeceğiz. Kıbrıs, Azerbaycan ve Gürcistan ziyaretleri planlıyoruz. Ayrıca Ekim’de Alanya’da genel bir toplantı yapacağız. Ankara’da KGK Genel Merkezi’nde başlayan Ankara Buluşmaları programı da iki haftada bir siyasetin ve bürokrasinin önde gelen isimleriyle üyelerimizi bir araya getiriyor. Türkiye’nin her yerinden tüm üyelerimiz bu toplantılara katılım gösterebilir.” açıklamasını yaptı.

DEZENFORMASYON YASASI TEKLİFİ KONUŞULDU

Toplantının ikinci aşamasında gündemde yer alan dezenformasyon yasa teklifi hakkında bir bilgilendirme toplantısı düzenlendi. KGK Yaygın Medya Meclis üyesi Neşat Gündoğdu’nun moderatörlüğünde konuşan SODİMER Başkanı Prof. Dr. Levent Eraslan yasa çalışmalarının başladığı ilk günden beri yetkililerle birçok toplantı düzenlendiklerini açıklayarak yasaya ilişkin genel bir değerlendirme yaptı.

Gazetecilerin çok zor bir iş yaptığını dile getiren Eraslan, gazetecilerin nesnellik gerektirmesi nedeniyle gazetecilerin birçok problemle başbaşa kaldığını vurguladı. Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Hüseyin Yayman’ın daveti üzerine yasa çalışmalarında yer aldıklarını dile getiren Eraslan, “Ben 10 yıldır bu işi çalışıyorum. 10 kitap yazdım. Google, Twitter, Facebook’u dinledik ama karşımızda internet gazeteciliğinden 28 madde sosyal medyadan da 1 maddenin olduğu bir yasa teklifi geldi. 8 saatlik bir toplatıda anlamlı bir sonuç çıkmadı. Bu arada ise Basın İlan Kurumunda bazı şeyler olmaya başladı. Basın ilanlarını kesmek adına 5 yeni madde eklediler.” diye konuştu.

ErenEren