GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-08-2021 11:51   Güncelleme : 02-08-2021 11:51

O baraj sonunda tamamlanacak!

Akyazı Mudurnu Deresin'de 2013 yılında temeli atılan barajın inşaatı 2016 yılında başlamıştı. Yaşanan sorunlardan dolayı barajın çalışmalarına tekrar başlandı.

O baraj sonunda tamamlanacak!

141 milyon 560 lira yatırım bedelli barajın maliyetinin Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin tek başına altından kalkamayacağı görüşü ile 2018 yılında yapılan protokol ile suyun yüzde 42 kullanım hakkı Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne verildi. 30 yıl geri ödemeli olan baraj giderleri su kullanım hakkı üzerinden iki büyükşehir belediyesi ardasında paylaşıldı.

12 YILDA TAMAMLANACAK

2 yıldır inşaatı duran baraj için bu yıl ödenek çıktı. Çıkan ödenek ile barajın beton aksağını tamamlanması bekleniyor. Yetkililerden alınan bilgiye göre her şey yolunda giderse barajın tamamlanması 4 yıl sürecek. İhale şartnamesine göre 3 yılda tamamlanması gereken Ballıkaya Barajı, 12 yılda tamamlanmış olacak.

KAMULAŞTIRMA

Diğer taraftan Ballıkaya Baraj inşaatı için yapılan kamulaştırma bedellerinin büyük bir kısmının da halen ödenmiş değil. Yerleri alınan vatandaşlar büyük mağduriyet yaşadıklarını belirterek, “Zaten yerlerimiz değerinin çok altında alındı. Onlarda yıllardır ödenmedi. Yerlerimizin parasının en kısa zamanda ödenmesini istiyoruz” dediler.