GÜNCEL
Giriş Tarihi : 20-10-2021 12:55   Güncelleme : 20-10-2021 12:55

Riskli bölge ilan ediliyor

Riskli bölge ilan ediliyor

TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu geçtiğimiz günlerde Hilmi Kayın İş Merkezi için “Riskli alan ilan edilerek Ada Meydan Projesi’ne dahil edilebilir” sözleri sonrasında beklenen oldu. Adapazarı Belediyesi yanındaki çok katlı binanın yıkılmasıyla birlikte gözlerin çevrildiği Hilmi Kayın İş Merkezi, Adapazarı Belediyesi’nin yanında bulunan üçgen ada içindeki bina belediyenin hayata geçirmek istediği Ada Meydan Projesi kapsamında bakanlık tarafından riskli alan içine alındı.

ÇALIŞMA TAMAMLANDI
TBMM Deprem Araştırma Komisyonu Başkanı ve AK Parti Sakarya Milletvekili Recep Uncuoğlu geçen hafta “Hilmi Kayın İş Merkezi riskli alan ilan edilerek Ada Meydan Projesi’ne dahil edilebilir” sözlerini, “Adapazarı merkezine büyük değer katacak bir proje ve Hilmi Kayın İş Merkezi’nin bu projeye dahil olması önemli. O bölge prestijli bir bölge. O nedenle Hilmi Kayın İş Merkezi’ndeki mülk sahiplerinin değer kaybı yaşamadan, m2 ve şerefiyeleri korunarak bir  çalışma yapılıyor” diyerek desteklemişti.

KENTSEL DÖNÜŞÜM
Hilmi Kayın İş Merkezi’nin deprem görmüş ve hasar almış bir bina olduğuna da dikkat çeken Uncuoğlu, “ Kentsel dönüşüm kapsamında burası riskli alan ilan edilebilir. Bu ressen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından da belirlenebilir yada bakanlığa müracaat edilerek burasının riskli alan ilan edilmesi istenilebilir. Sanırım bununla ilgili bir çalışma gündemde. Eğer bir adada riskli yapı olarak tespit edilmiş kamu kuruluşu bulunuyorsa aynı adada bulunan vatandaşlara ait binalarda da risk hesaba katılarak o adanın tamamı riskli bölge ilan edilebilir. Hilmi Kayın İş Merkezi'nin bulunduğu alanda bu şekilde bir statüye büründürülebilir" demişti.

ŞİMDİ NE OLACAK!
Adapazarı’nın kalbinde bulunan Hilmi Kayın İş Merkezi ile Adapazarı Belediyesi’nin yan tarafından bulunan üçgen ada olarak bilinen binanın da riskli alan ilan edilmesiyle birlikte şimdi herkes “ bundan sonra ne olacak” sorusunu sormaya başladı. 

-------------------

YÖNETMELİK NE DİYOR!

Kentsel Dönüşüm Kanunu olarak bilinen 6306 sayılı Kanun, afet riski altındaki alanlar ile bu alanlar dışındaki riskli yapıların bulunduğu arsa ve arazilerde sağlıklı, güvenli yaşama çevreleri oluşturmak için iyileştirme, tasfiye ve yenilemelere dair usul ve esasları düzenlemektedir. 

04 Ağustos 2012 tarihinde yayımlanan Uygulama Yönetmeliği’nin tamamı, 15 Aralık 2012 tarihinde yayımlanan yeni Uygulama Yönetmeliği ile değiştirilmiştir. Çalışmada önce 6306 sayılı Kanun ve getirdiği değişiklikler, ardından kanunun uygulanmasına yönelik eleştirilere yer verilecektir. 

Buna göre 6306 Sayılı Kanun ve Getirdiği Değişiklikler 6306 sayılı Kanun, uygulama alanı olarak afet riski altındaki yerleri ve afet riski olmayan yerlerde de riskli yapıları tespit etmiştir. Kanunun 2. maddesindeki riskli yapı tanımından yola çıkılarak üç çeşit riskli yapının olduğu anlaşılmaktadır.

Ekonomik ömrünü tamamlamış olan yapı, ağır hasar görme riski ilmi ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapı, yıkılma riski taşıdığı ilmi ve teknik verilere dayanılarak tespit edilen yapı. Ayrıca kanuna göre “uygulama bütünlüğü” adı altında riskli yapılar dışında kalan yapılardan Bakanlıkça gerekli görülenler de bu kanun hükümlerine tabi olacaktır…
Kaynak:Halk54.com