YEREL
Giriş Tarihi : 15-06-2022 13:09

Sait Faik Abasıyanık heykeline yer bulunamadı…

18 Kasım 1906 yılında Adapazarı Semerciler Mahallesinde doğan Sait Faik Abasıyanık, çocukluğunun büyük bölümünü burada geçirmiştir. Sakarya’lı öykü ve roman yazarı Abasıyanık’ın adını taşıyan park, 1992 yılında dönemin Belediye Başkanı Ünal Ozan tarafından düzenlendi. Parkın içerisine ünlü hikâyecimizin heykeli yaptırıldı, hatırlayanlar bilecektir sözün daha doğrusu bu şehrin geçmişinde var olanlar, dününde yer alanlar bilecektir görkemli bir törenle parkın açılışı gerçekleştirilmişti. Şehre aidiyet diye adlandırdığımız, tarihi ile meşgul olmak sorunlarıyla dertlenmek. Kim tarafından ya da hangi anlayış tarafından yapıldığına bakılmaksızın varsa bir sorun üzerine gitmek ve düzenlemek. Bu hatırlatmaya ihtiyaç şiddetle hasıl oldu. Sait Faik Abasıyanık’ın adını taşıyan atıl durumdaki park yıllardır düzenleme yapılmazken, içler acısı durumu uzun yıllar tepkilere neden olmuştu. Parkın içinde bulunduğu araziye mülkiyet davası açıldı, özel mülkiyet alanı olduğu kamu malı olmadığı yönünde açılan dava sonrasında Abasıyanık’a ait heykelin sökülüp Sakarya Müze Müdürlüğünün bahçesine nakledileceği ilan edilmişti.

Sait Faik Abasıyanık heykeline yer bulunamadı…

Öncelikle uzunca yıllar mevcut bulunduğu alanda yani dava konusu yapılan parktaki görüntü çirkinliği herkesin hafızalarına çakılıdır. Ağır ihmal ve görmezden gelinen, çöplük olarak kullanıldığı dönemleri yok saymadan ve sorumluluğunun arazinin özel mülkiyet iddiası ve dava konusu olarak sıradanlaştırmak, kendi tarihini yok saymakla eşdeğer olduğunu da bilmeli.

Her kim buna sebebiyet vermişse bu gerçekle yüzleşmeli. Dava süresi boyunca ve dava öncesi duruma hatırlatmada bulunuyorum. Akşamdan sabaha bir durumdan söz etmiyorum. Park bir dönem Pazar yeri olarak da kullanıldı, park olarak kullanılmasından daha çok atıl olarak kaldığı bilindik bir gerçeklik.

Bir dönem Adapazarı Belediyesi tarafından yürütülen bir çalışma vardı ‘Benim Sokağımda Bir Değer Yetişti’ adı altında.

Proje kapsamında ilimizde doğan ünlülerin fotoğrafları ve biyografisinin oluştuğu tabelalar, doğdukları sokaklara asıldı.

Dönemin Belediye Başkanı şu sözlerle projeye destek istemişti “Herkes gözünü kapayıp hayalinde Sakarya’yı karış karış gezebilmelidir. Bunun yolu da öncelikle herkesin yaşadığı sokağı, mahalleyi, beldeyi toplumsal değerleriyle tanımasından geçmektedir. Benim Sokağımda Bir Değer Yetişti Projesi belediyemiz tarafından bu amaca hizmet için hazırlanmıştır.” Sözleri ile projenin tanıtımını ve sunumunu yapmıştı.

ErenEren