SAĞLIK
Giriş Tarihi : 28-07-2021 22:23   Güncelleme : 28-07-2021 22:23

Sakarya’da vakalar 4’e katlandı

Sakarya İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, "Bir hafta içerisinde Türkiye'de ne varsa aynısı Sakarya'da da oldu, vaka sayıları bir haftada dört kat arttı" dedi. Öğütlü, artış nedeniyle hastanelerde yaşanacak yoğunlukla ilgili hazırlıkları tamamladıklarını söyledi.

Sakarya’da vakalar 4’e katlandı

Sakarya genelinde korona vakalarında yaşanan artışla ilgili olarak açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü, şöyle konuştu: "Vaka sayılarının artmasının nedenlerinden bir tanesi, insanların bilinçli şekilde kendilerini korumaktan uzak kalmalarıdır. Maske gerçekten bizim için çok önemli bir koruyucu, yaz olmasından kaynaklı ve biraz da vaka sayılarının düşmesi nedeniyle vatandaşlarımız maskeden uzaklaştı. Bunun sonucu olarak da tüm dünyaya hakim olan yeni bir mutasyonun ülkemizde de hızlı bir şekilde arttığı görüldü. Yeni mutasyonun, delta varyantının bir özelliği de çok hızlı yayılmasıdır. Şu ana kadar mutasyon geçirmiş virüsler arasında en fazla bulaşıcı olan Delta varyantıdır. Bir de bu varyant varken bizim de tedbirleri azalttığımızı düşünürsek vakaların artmaması mümkün değildi."

YATAK SAYILARI ARTTI

Vaka sayılarında artışın entübe hasta sayısına da yansıyacağını belirten Öğütlü, "Biz hem İl Sağlık Müdürlüğü hem de hastane idareleri olarak bir araya gelemesek de dijital ortamda buluşarak gelişmeleri takip ediyoruz. Vaka sayıları, yatış sayıları arttığında bunlar yoğun bakıma yansıdı, belki entübasyona yansıyacak. Bizler de hızlı bir şekilde düzenleme yapıyoruz. Hastanelerde kalabalık ortam oluşmaması için düzenlemelerimiz zaten devam ediyor. Bunları da yapmak zorundayız. Hastane yataklarında Covid-19 sayısı arttığında, Covid-19 hastalarına ayrılan yatak sayılarını artırmak zorundayız. Tabii ki bizler de bu düzenlemeleri yaptık" dedi.Vaka sayılarının artmasına yönelik olarak alınan tedbirlerin polikliniklerde aksamalara neden vermeyecek şekilde hazırlandığını belirten Öğütlü, şöyle devam etti: "Tüm Türkiye'de şu an da yüzde 60'ın üzerinde aşılama ortalaması var. Sakarya'da da şu anda yüzde 60'ın üzerinde. Bu aşılama oranlarımızda bulaş sayısı azalıyor. Hastaneye yatma ve yoğun bakım yatışları gibi ağır durumlarda aşılama sayesinde azalmalar yaşıyoruz. Aksi takdirde bu kadar bulaşıcı ve çabuk yayılan bir virüs için aşı olmasaydı çok daha farklı sayılarla karşı karşıya olabilirdik.