GÜNCEL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 16:54   Güncelleme : 10-06-2021 16:54

Sakaryalılar aşı kuyruğuna koştu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yaş sınırının düştüğü ve öğretmenlerin ardından üniversitelerin çalışanlarının aşı programına alınacağını açıklamasının ardından pandemi hastanesinin önünde aşı kuyruğu oluştu.

Sakaryalılar aşı kuyruğuna koştu
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yaş sınırının düştüğü ve öğretmenlerin ardından üniversitelerin çalışanlarının aşı programına alınacağını açıklamasının ardından pandemi hastanesinin önünde aşı kuyruğu oluştu.

Sakarya Yenigün gazetesinden Akın Erden'in haberine göre;

Koronavirüs salgınından kurtuluş için tek yol olarak gösterilen aşılama programı Sağlık Bakanlığı tarafından her gün genişletiliyor. Yaş sınırının 45'e çekilmesinin ardından öğretmenler ile öğretim görevlileri ve üniversite personellerinin takvime dahil edilmesinin ardından Sakarya'da aşı randevularında patlama yaşandı.

Yığılma oldu

Aşılama programına dahil olan vatandaşlar sabahın erken saatlerinde hastane önüne gelmesi sonrasında özellikle Pandemi Hastanesi olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde aşı kuyrukları oluştu. Aşı olmak için gelen ve beklemek zorunda kalan vatandaşlar durumda tepki gösterirken yetkililer ise artan talep sonrasında yaşanan yığılmanın aile hekimlerinin de devreye girmesi ile çözüleceğini ifade ettiler.

Bin 400 aşı kapasitesi

Pandemi Hastanesine çevrilen eski Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi’nde 15 aşı polikliniği olduğunu ve günlük kapasitenin bin 200 ile bin 400 aşı olduğunu ifade eden hastane yetkilileri, “ Bugün yaşanan yoğunluğun birçok sebebi var. Aşı programına yeni alınanların olması en büyük sebep bunun yanında aşı öncesinde form dolduruyoruz bu nedenle bekleme süresi biraz uzuyor. Bazı vatandaşlarımız randevu saatinden önce sabah aşı olmak için gelince de bu birikme yaşanıyor. Bugünden (perşembe) itibaren aynı yığılma yaşanmayacaktır” dediler.

Randevu saatleri

Gece 24.00’a kadar aşı randevusu alınabildiğini hatırlatan hastane yetkilileri, “Bu hastalığı yenmemiz için elimizdeki en büyük koz aşı. Sırası gelmiş tüm vatandaşlarımızı aşı olmaya davet ediyoruz. Ancak bu yoğunluğun yaşanmaması için tavsiyemiz randevularını öğleden sonraya almaları. Hastanemizin aşı kapasitesini arttırmak için de çalışmalarımız devam ediyor. Bakanlığımızın duyurduğu gibi aile hekimlerinin de biontech aşısını yapmaya başlamaları bu yoğunluğun yaşanmasının önüne geçecektir” dedi.