YEREL
Giriş Tarihi : 26-05-2022 13:15

SATSO Başkanı "Sakarya yerli üretimin öncüsü bir kenttir"

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının (SATSO) "Tek Durak Ofis Hizmet Binaları" açılışına katıldı.

SATSO Başkanı

Eski TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Sakarya haberleri">Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasının ( SATSO) " Tek Durak Ofis Hizmet Binaları" açılışına katıldı.SATSO üyelerinin ihtiyaç duyduğu hizmetleri 17 bin metrekarelik kampüste 24 ofis ve dükkandan oluşan hizmet binalarında toplayan projenin açılış töreni düzenlendi.

Çiçek, konuşmasında, geçmişte elde edilen Milli Mücadele, cumhuriyet ve demokrasi değerlerinin iyi idrak edilmesi gerektiğini belirterek "Fikirlerimiz, siyasi görüşlerimiz farklı olabilir. Bunlar her şeyin üzerinde bu milletin bunca sıkıntı, meşakkat ve bedel karşılığında elde ettiği üç önemli değerdir. Buna sahip çıkmak, korumak, zihinlerimize, gönüllerimize iyice işlemek gerekiyor ki olup bitenleri daha iyi anlayalım." dedi.

Açılışı yapılan bu projenin diğer illere de örnek olması gerektiğini dile getiren Çiçek emeği geçen herkese teşekkür etti.

Çiçek, bugün, TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezinin açılışını da gerçekleştirdiklerini bildirerek Avrupa Birliği ülkeleri ve ABD de dahil itilafların çözümünde çok kolay, çok kestirme ve barışla sonuçlanan çağdaş arabuluculuk yöntemi geliştirdiklerini anlattı.

Böylece çok üzen süren davaların birkaç saat içerisinde çözüme kavuşturulabileceğine değinen Çiçek, "Uygulama yürürlüğe girdiğinden beri iş davalarının yüzde 70'i bu yolla çözülüyor. Ki az değildir bu, yüzde 70 demek, her sene en az 200 mahkeme kurmaktır. Ticari davalarda da çözüm oranı bildiğim kadarıyla yüzde 50'ye yaklaştı ve giderek artıyor. Çok şükür ki Türkiye, TOBB bünyesinde böyle bir çağdaş imkana kavuştu." şeklinde konuştu.

Hisarcıklıoğlu da bugün açılışı yapılan hizmet binalarının vizyon işi olduğuna dikkati çekerek artık SATSO üyelerinin işlemlerini yapmak için farklı yerlere gitmelerine gerek kalmadığını ve bütün işlerini tek yerde halledebileceklerini dile getirdi.Sakarya'da Valilik, Büyükşehir Belediyesi ve SATSO'nun birlik içerisinde çalışmasının örnek olduğuna vurgu yapan Hisarcıklıoğlu, "Bir şehrin kanaat önderi konumundaki kişiler bir hareket ediyorsa o şehirler marka haline geliyor. Türkiye'ye bakın marka şehirlerde bunu görürsünüz. Bakınız, geçen sene ile bu yıl arasında ilk 3 ay itibarıyla Sakarya ihracatta bir basamak daha yukarı çıktı. Buraya emek veren bütün kardeşlerime teşekkür ediyorum." şeklinde konuştu.

- "Endüstri meslek liselerimizde üretimi yedi kat artırdık"

Vali Çetin Oktay Kaldırım ise bugün bilgiyi işleyen, katma değere dönüştüren, verileri çok iyi analiz eden ve buradan ürün çıkaran ülkelerin başarılı olacağını söyledi.

Yeni dönemin ana sermayesinin insan kaynağı olduğunun altını çizen Kaldırım, "Bu sene buna odaklandık. Endüstri meslek liselerimizde üretimi yedi kat artırdık. 7 milyona ulaştık, hedefimiz 30 milyona ulaşmak ama temel hedefimiz, gelecekte Türkiye'nin ön almasını sağlayacak, yeni nesil alanlarda insan kaynağı yetiştirmek." ifadesini kullandı.

Vali Kaldırım, dünyanın en büyük meselesinin gıda olduğuna dikkati çekerek tarım, turizm ve sanayi sektörünü birlikte çalıştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce de kent ekonomisinin yaklaşık yüzde 25’inin sanayi temelli olduğuna dikkati çekti.

"Tek Durak Ofis" projesi sayesinde iş ve işlemler konusunda sağlanan kolaylığın kentin yararına olacağını vurgulayan Yüce, "Esnafımız, iş adamlarımız bizim için çok kıymetli. Şehrimiz için istihdam kapısını ve üretimi temsil etmektedirler. Bağlı oldukları unsurları tek çatı altında toplamak ve onların memnuniyetini sağlamak amacıyla düşünülmüş bu projeyi yürekten tebrik ederim." şeklinde konuştu.

- "Yerli üretimin de öncüsü bir kentiz"

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı Akgün Altuğ ise küresel ekonomide, yeni dönemin iş dünyasına sunduğu fırsatlara odaklandıklarını, bu nedenle değişen tedarik zinciri sistemlerine ve yeni uluslararası ticaret sistemine uyum yeteneklerini hızla geliştirmeleri gerektiğini söyledi.

ErenEren