GÜNCEL
Giriş Tarihi : 02-10-2021 12:08   Güncelleme : 02-10-2021 12:08

Sendikaya üye oldular, işten çıkarıldılar!

Türkiye'nin önde gelen tavuk üretim ve kesim firmalarından olan Şenpiliç sendikaya üye oldukları gerekçesiyle yüzlerce işçinin işine son verdi.

Sendikaya üye oldular, işten çıkarıldılar!
Türkiye’nin önde gelen tavuk üretim ve kesim firmalarından olan Şenpiliç sendikaya üye oldukları gerekçesiyle yüzlerce işçinin işine son verdi.

Türkiye’nin ilk 500 sanayi şirketi arasında 76 sırada bulunan Şenpiliç’in Sakarya’nın Ferizli ilçesindeki tesislerinde 150 çalışanın işine son verildiği iddia edildi. İşçiler, işverenin çalyışan sayısının fazlalığını gerekçe gösterdiğini ancak çıkarma gerekçesinin işverenden habersiz Şeker ve Gıda İşçileri Sendikası’na (Şeker-İş) üye olmaları olduğunu öne sürdü.. İddialara göre 400 işçi de benzer gerekçeyle her an işten çıkarılabilir.

‘KİMSE DAVA AÇMAZ’
Karasuhaber’e konuşan bir işçi, işverenin eleman fazlalığı gerekçesinin ardına sığındığını öne sürmesine rağmen gidenlerin yerine İşkur aracılığı ile yeni işçi aldığını ve önümüzdeki günlerde sendikaya üye olan 400 işçiyi benzer akıbetin beklediğini anlattı. Çıkarılanlar arasında 10 yıldan fazla firmada çalışmakta olanların bulunduğunu belirten Karasulu işçi, “Çoğu kişi dava açıp uzun süre beklemektense kıdem tazminatını bir an önce alabilmek adına dava açmayı düşünmüyor. Zaten çalışma koşulları çok ağır” dedi. Şenpiliç'te pandemi ilanından sonra da 280 işçi ücretsiz izne ayrılmıştı.

E- DEVLET ÜZERİNDEN ÜYELİK
Edinilen bilgilere göre işçilerin, Şeker ve Gıda üretimi işkolunda faaliyet yürüten Şeker-İş Sendikası’na e-devlet üzerinden başvurarak üyelik kaydı yaptırdığı belirtiliyor. İş Kanunu’na göre sendikaya üyelik için işverene bilgi verme zorunluluğu bulunmuyor. Tüm bu gelişmelere karşılık, gerek işveren ve gerekse sendikasından işten çıkarmalara karşı henüz bir açıklama yapılmadığına dikkat çekiliyor.