YEREL
Giriş Tarihi : 06-06-2022 15:22

Sosyal medyada çocuklarına hesap açan aileler için toplandılar!

Sosyal medya üzerinden para kazanmak için çocuklarını kullanan aileler uzun süredir hükümetin dikkatini çekiyor. Ve bu konu ile alakalı mecliste çalışma grubu kuruldu.

Sosyal medyada çocuklarına hesap açan aileler için toplandılar!

TBMM Dijital Mecralar Komisyonu üyesi milletvekillerine bir sunum yapan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, konunun takibi için Sosyal Medya Çalışma Grubu kurduklarını söyledi.

"Olumsuz bir paylaşım gördüğümüzde ilgili kurumları harekete geçiriyoruz"

Grubun dokuz ayrı ekiple 7/24 sosyal medyayı izlediğini belirten Bakan Yanık, “Çocukların gelişimini olumsuz etkileyecek, onlara zarar verecek içeriklerin peşindeyiz. Olumsuz paylaşımları gördüğümüz zaman ilgili kurumları harekete geçiriyoruz. Ne kadar hızlı sonuç alırsak o kadar çabuk amacımıza ulaşmış oluyoruz. Fakat dijital platformlar seri hareket kabiliyetine sahip. Bir video 10 saniye içinde dünyanın her tarafında görülebiliyor” diye konuştu.

"Ebeveynler çocuklarını ticari ürün gibi pazarlamaya başladı"

Ailelerin çocuklarını kullandığını söyleyen Yanık, “Maalesef son zamanlarda ebeveynler çocuklarını ticari ürün gibi pazarlamaya başladı. Youtube kanalı, Instagram sayfası açıyorlar. Bu bir istismardır. Birini yakaladığımızda kapattırıyoruz. On dakika sonra bir bakıyoruz, başka bir isimle hesap açmışlar. Bu yüzden asıl mesele farkındalık oluşturmak. Toplum, çocuğa, insana bakışını, bu anlamda yeni araçları nasıl kullanması gerektiği bilgisine sahip olmalı” dedi.

ErenEren