GÜNCEL
Giriş Tarihi : 09-06-2021 15:52   Güncelleme : 09-06-2021 15:52

Turgut Babaoğlu devreye girdi

OSB kamulaştırmasında fiyatlar değerinin altında çıkınca köylü isyan etti. Fiyatı belirleyen OSB Müdürlüğüne tepki yağarken, 'Vatandaşlarımızın malının değerinde tutmak için biz buradayız” diyen Başkan Babaoğlu'nun vatandaşla hareket ederek fiyatları yükseltmeye çalıştığı öğrenildi.

Turgut Babaoğlu devreye girdi
OSB kamulaştırmasında fiyatlar değerinin altında çıkınca köylü isyan etti. Fiyatı belirleyen OSB Müdürlüğüne tepki yağarken, “Vatandaşlarımızın malının değerinde tutmak için biz buradayız” diyen Başkan Babaoğlu’nun vatandaşla hareket ederek fiyatları yükseltmeye çalıştığı öğrenildi.

FİYATLAR BEKLENTİLERİN ALTINDA ÇIKTI

Hendek 2.OSB için Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın 18 Şubat 2021 tarihli kamu yararı kararı çerçevesinde, 170 hektarlık alanda genişleme kararı alınmıştı. Daha sonra 13 Mart 2021de 2942 sayılı Kamulaştırma Kanunu gereği Hendek Belediyesi ile OSB yönetimi arasında protokol imzalandı. OSB genişlemesi için Organize Sanayi Müdürlüğü tarafından tespit edilen kamulaştırma fiyatlarının beklentilerin altında çıkması vatandaşı kızdırdı. Vatandaş, “Arazimi bu fiyatlara vermem, OSB bu fiyatları nasıl belirledi” derken Hendek Belediye Başkanı Turgut Babaoğlu’nun devreye girerek fiyatların artması yönünde hamleler yaptığı öğrenildi. Vatandaşlarla ve muhtarlarla bir araya gelen Babaoğlu’nun kamulaştırma değerlerinin artması için çaba sarf ettiği ifade edilirken, sert bir şekilde vatandaştan yana tavır aldığı öğrenildi.

MUHTARLARLA BULUŞUP KONUYU DEĞERLENDİRDİ

Babaoğlu’nun dün akşamda belediye binasında mahalle muhtarlarıyla bir araya gelerek konuyu değerlendirdiği, gelen bilgiler arasında. Fiyatın ilk verilen üstüne çıktığı ancak köylünün beklentisinin altında kaldığı öğrenilirken, bedelim vatandaşın razı olacağı düzeye çıkarılması için çaba gösterildiği öğrenildi. Babaoğlu’nun toplantı öncesinde ve sonrasında bazı telefon görüşmeleri yaparak “Böyle olmaz. Vatandaş rızasını almadan bu iş olmaz” diyerek belediye binasından ayrıldığı iddia edildi. Babaoğlu’nun kimle konuştuğu ve görüştüğü ise merak edildi

“UZLAŞMA KOMİSYONU KURACAĞIZ”

Köylünün sık sık bir araya geldiği, OSB yönetimlerinin ve avukatların ise köylüyü düşük fiyata ikna etmek için ikna çalışması sürdürdüğü söylenirken, Babaoğlu ise vatandaşlarla bir araya gelerek yol haritası belirlemeyi planladığı ifade edildi. Vatandaşlar tek ses olmanın faydasına değinirken Başkan Babaoğlu’na güvendiklerini, iş adamlarına hakkını yedirmeyeceklerini söyledi. Babaoğlu daha önce yaptığı açıklamada, “Kamulaştırılacak alanların hepsi belli. Hak sahiplerinin de haberi var. İş dünyasıyla iş birliği yapıyoruz. Vatandaşlarımız ve herkes bunu bekliyor. Önce bir fiyat belirleme ve uzlaşma komisyonu kuracağız. Vatandaşlarımızın malının değerinde tutmak için biz buradayız. Kazanan Hendek, kazanan Sakarya olacak” demişti.