GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-06-2021 21:13   Güncelleme : 07-06-2021 21:13

Vatandaşın derdi: Geçim

Maaşlar yerinde sayarken sene başından beri yüzde 30'un üzerinde zamlanan gıda fiyatları geçimi iyice zorlaştırdı. Bütçelerini denkleştirmekte zorlanan vatandaşlar, 'Perişan haldeyiz, dolabımızı dolduramıyoruz” diyerek dert yandı.

Vatandaşın derdi: Geçim
Maaşlar yerinde sayarken sene başından beri yüzde 30’un üzerinde zamlanan gıda fiyatları geçimi iyice zorlaştırdı. Bütçelerini denkleştirmekte zorlanan vatandaşlar, “Perişan haldeyiz, dolabımızı dolduramıyoruz” diyerek dert yandı.

ÖZEL HABER// ALPEREN DURMUŞKAYA

Mevsim geçişinin de etkisiyle çarşı ve pazarda fiyatlar iyice arttı. Yaz meyvelerinin kilosu 15 TL’den başlarken, kilosu en düşük 5 TL’den başlayan sebze fiyatları da vatandaşı yanına yaklaştırmadı. Et ve süt ürünleri ise son bir yılda artan fiyat artışlarıyla artık lüks olarak kabul edilmeye başlandı. Tarımda girdi maliyetlerinin artması, kuraklık tehdidi ve çiftçinin üretimden kaçması nedeniyle hayat her zamankinden daha pahalı hale geldi. Gazetemize dert yanan vatandaşlar, yüksek fiyatlarla artık baş edemediklerini ve gelecekten endişeli olduklarını ifade etti.

“ALDI BAŞINI GİDİYOR”

Özden Yıldız, “Şuan ki ülke şartlarına göre geçinmek çok. Her şey inanılmaz pahalı. Market fiyatları aldı başını gidiyor. Geçen sene 40 TL’ye aldığımız bir ürün şuan 80 TL. Gelirimiz yerinde sayarken her gün bir şeye zam geliyor.  Durum böyle olunca geçinemiyoruz. Eskiden evlerimizde buzdolaplarımız tıka basa dolu olurdu. Şuan ise sadece haftalık alışveriş yapabiliyoruz. Tabi ki geçinmenin zor olmasının bir nedeni de pandemi; insanlar işsiz kaldı.  Ve hala tam anlamıyla bir düzelme de söz konusu değil. Kirasını, faturasını ödeyemeyenler var. Dar gelirli perişan halde” dedi.

“KURUŞ GELİRİM YOK”

Selahattin Gölcü,  “İş olmadığı için şuan 1 kuruş bile gelirim yok. Bunun yanında gıda ürünlerinde inanılmaz bir artış var. Markete, pazara gittiğimizde tezgahlara kedinin ciğere baktığı gibi bakıyoruz.   Çiftçi ürettiği ürünü istediği fiyata satamıyor. Emeğinin karşılığını alamadığı için bu sefer üretim  yapmıyorlar. Durum böyle olunca ürünlerin fiyatı artmaya devam ediyor.  Dışa bağımlı yaşadığımız için geçinmekte zorlanıyoruz.  Evimizde dolabımızı istediğimiz şekilde dolduramıyoruz. Çünkü gelen parayı yettiremiyoruz” şeklinde konuştu.

“FIRSATÇILIK VAR”

Emin Abuş, “Son dönemde market fiyatları çok artmış durumda. Daha önce denetim yapılacağı söylenmişti ama raf fiyatlarında değişen bir şey yok. Bir ürün alacağımız zaman bütün marketleri dolaşıyoruz. Böyle alışveriş yapıyoruz.  Çünkü gelen para bize yetmiyor. Bu süreçte marketlerin fırsatçılık yaptığını düşünüyorum.  Herkesin her şeyi alacak durumu olmuyor. İnsanlar geçinirken zorlanıyor. Zorlu bir süreçten geçiyoruz” diye belirtti.

“MUCİZE OLUR“

Serdar Tükenmez, “Geçinmek şuan için inanılmaz zor. Neye yetişeceğimizi şaşırdık. Ev kirası, dükkan kirası, fatura ödemekten diğer ihtiyaçlara sıra gelmiyor. İnsanlar kıt kanaat geçiniyor. Gençlerin çoğu işsiz ya da istediği işi yapamıyor. Bu da hayat şartlarını zorlaştırıyor. Eskiden rahat alışveriş yapılırdı, şimdi ise bir ürünü alırken defalarca düşünüyorsun.  Neden? Cebindeki para yetecek mi yetmeyecek mi diye. Şuan ki şartlar altında geçinmek bir mucize olur” dedi.

CEP YAKIYOR

Ali Ak, “Geçinmek artık vatandaşlar için lüks oldu. Bir şeyi alırken kırk kere düşünüyoruz. Fiyatlar cebimizi yakıyor. Her geçen gün zarar ediyoruz. Bu süreçte esnaf ve vatandaşlar olarak çok zorlandık ve yorulduk. Geçinmek için mücadele etmekten yorulduk” şeklinde konuştu.