GÜNCEL
Giriş Tarihi : 22-09-2022 12:07   Güncelleme : 22-09-2022 12:07

Brezilya Amazonları'nda bu yıl çıkan yangınlar 2021'i geride bıraktı

Ulusal Uzay Araştırmaları Enstitüsü (INPE) verilerine göre Amazonlarda geçen yıl 75 bin 90, bu...

Brezilya Amazonları'nda bu yıl çıkan yangınlar 2021'i geride bıraktı

Dünyanın en büyük yağmur ormanları Brezilya Amazonları'nda bu yılın ilk 9 ayında çıkan yangın sayısı 2021'in tamamında çıkan yangınları geçti.

Bölgede mayıstan beri geçen yıla oranla her ay daha fazla yangının oluştuğu, eylülde bir haftada görülen 18 bin 374 yangının, Eylül 2021'den yaklaşık yüzde 10 daha fazla olduğu belirtildi.

Yıllık ortalama ormansızlaşma oranı yüzde 75 arttı

Greenpeace, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro'nun Ocak 2019'da göreve gelmesinden bu yana bölgede yıllık ortalama ormansızlaşma oranının önceki on yıla kıyasla yüzde 75 arttığı, bu durumun hükümetin "sıfır ormansızlaşma" sözüyle çeliştiği ifade edildi.

Uzmanlar, Amazonlardaki orman yangınlarının büyük çoğunluğunun yasa dışı çiftçilik ve hayvancılıkla uğraşan kişilerce ağaçların yakılarak arazi açılmaya çalışılması nedeniyle çıktığını söylüyor.

Bolsonaro hükümeti suçlanıyor

Bazı sivil toplum kuruluşları, Amazonlardaki orman tahribatının artmasında Bolsonaro liderliğindeki hükümetin yasa dışı çiftçilik ve madencilikle mücadeleyi azaltmasının yanı sıra korunan alanlarda uygulanan para cezaları ile ekipmanın imha edilmesi gibi tedbirleri ihmal etmesinin rol oynadığını savunuyor.

Ne olmuştu?

Göreve gelmeden önce Amazonları ticari kullanıma açma sözü veren ve ekim ayındaki genel seçimlerde yeniden seçilmek için yarışan Bolsonaro, Nisan 2021'de düzenlenen İklim Zirvesi'nde ülkesindeki yasa dışı ormansızlaşmayı 2030 yılına kadar sıfıra indirme sözü vermişti.

Norveç ve Endonezya'dan yeni yağmur ormanları anlaşması

Kaliforniya’da orman yangınları devam ediyor

Avrupa’daki orman yangınları uydu görsellerinde

AdminAdmin