GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-11-2022 15:20   Güncelleme : 27-11-2022 15:20

Darphane'den 1 TL'nin 3 TL karşılığında üretildiği iddialarına yanıt

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, son günlerde kamuoyunda dolaşan 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu iddialarına ilişkin açıklama yayınladı. Darphane, söz konusu iddiaların kesinlikle gerçek dışı olduğunu dile getirdi.

Darphane'den 1 TL'nin 3 TL karşılığında üretildiği iddialarına yanıt

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, son günlerde tedavüldeki Türkiye Cumhuriyeti'nin madeni paralarıyla ilgili gerçeklikten uzak ve mesnetsiz birtakım iddialar ile kamuoyunun yanlış bilgilendirilmesini önlemek amacıyla bir duyuru yapılmasının zaruri görüldüğü aktarıldı.

YÜKSEK GÜVENLİK ALAŞIMI İÇEREN METALLERDEN OLUŞUYOR

Darphane'nin, Türkiye'nin madeni para ihtiyacını arz ve talebi dengeleyecek şekilde sorunsuz ve kesintisiz olarak sürdürdüğü belirtilen açıklamada, Darphane tarafından üretilen madeni paraların, yüksek güvenlik alaşımı içeren metallerden oluştuğu bildirildi.

"KÜRESEL ÇAPTAKİ DALGALANMAYA MARUZ KALIYOR"

Açıklamada, madeni alaşımda kullanılan bakır, çinko ve nikel fiyatlarının küresel çapta yüksek bir dalgalanmaya maruz kaldığı, bu durumun dünyadaki tüm madeni paraların üretimi üzerinde olumsuz etki oluşturduğu ve piyasaların tekrar dengeye oturmasıyla madeni para üretim maliyeti ile nominal değerlerin tekrar dengelendiği kaydedildi.

"1 TL'NİN 3 TL'YE ÜRETİLDİĞİ İDDİASI KESİNLİKLE YALAN"

Bu çerçevede, son günlerde kamuoyunda ifade edildiği üzere, 1 TL'nin üretim değerinin 3 TL olduğu beyanının kesinlikle yalan ve gerçek dışı olduğu belirtilen açıklamada, şu ifadeler yer aldı: "Bu tür asılsız beyanlar dikkate alınmamalıdır. Ayrıca, üretimi yapılan madeni paraların ne şekilde üretileceği ve nasıl üretileceği konuları 1264 Sayılı Kanun ile düzenleme altına alınmıştır. Ayrıca, madeni paralar, 32 Sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Tebliği ile de korunmaktadır. Bu paraların içindeki değişik türdeki metal alaşımları elde etmek için eritmeye kalkanlar, ciddi cezai şartlarla karşı karşıya kalacaklardır."

Kaynak: AA / Ekonomi

Türkiye Cumhuriyeti Türkiye Ekonomi Haberler

AdminAdmin