SİYASET
Giriş Tarihi : 03-07-2024 16:27

"Erdoğan ve Putin, Astana'da Buluştu: Türkiye-Rusya İlişkileri Güçleniyor"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'nde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlenmesine vurgu yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanghay İşbirliği Örgütü 24'üncü Devlet Başkanları Zirvesi'nde, Rusya Devlet Başkanı Putin ile bir araya geldi. Görüşme sonrası iki lider, Türkiye-Rusya ilişkilerinin güçlenmesine vurgu yaptı. Putin, "Bütün zorluklara rağmen Rusya-Türkiye arasındaki ilişkiler adım adım gelişiyor ve ilerliyor" dedi. Erdoğan ise Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin devreye alınması ve ticaret hacminin artırılması hedeflerini paylaştı.

Putin'in açıklamalarından bir bölüm: "55 milyar dolarlık ticaret hacmimiz önemli, ama hedefimiz 100 milyar doları yakalamak. Rus turistlerin Türkiye'de ağırlanması önemli, bu konuda samimiyetimiz devam ediyor."

Erdoğan'ın konuşmasından bir parça: "Sıcak ilişkilerimizin ötesinde, sizleri en kısa zamanda Türkiye'de ağırlamak istiyorum." Putin'in yanıtı ise, "Muhakkak gelirim Türkiye'ye. Çok teşekkür ediyorum."

AdminAdmin