DÜNYA
Giriş Tarihi : 22-09-2023 13:39   Güncelleme : 22-09-2023 13:39

Ermenistan bir günde dize getirildi: AFP'den dikkat çeken analiz

Haber 7 - Ermenistan'ın niçin 24 saate şartları kabul ettiği ise merak konusu oldu. AFP, bu konuyla ilgili uzmanlardan fikir aldığı bir analiz yazısı yayımladı.

Ermenistan bir günde dize getirildi: AFP'den dikkat çeken analiz

Azerbaycan'ın Karabağ'da Ermeni zulmünü durdurmak için başlattığı antiterör operasyonu 24 saatin sonunda Ermenistan ayrılıkçılarının silah bırakması ve Bakü'nün tüm taleplerini kabul etmesiyle son buldu.

Ermenistan'ın niçin 24 saate şartları kabul ettiği ise merak konusu oldu. AFP, bu konuyla ilgili uzmanlardan fikir aldığı bir analiz yazısı yayımladı.

TÜRKİYE'NİN DESTEĞİ ÖNEMLİ

Doğu Dilleri ve Medeniyetleri Entitüsü'nden Jean Radvanyi, Bakü'nün değişen güç dengesinden bahsetti. Radvanyi, "Bakü, Türkiye gibi müttefiklerin desteğiyle silahlı kuvvetlerini güçlendirdi ve böylelikle de güç dengesi değişti" dedi.

Bir diğer nokta ise Azerbaycan'ın Laçın koridorundaki adımları. Azerbaycan, Laçın Koridoru'nun başlangıcında, Ermenistan'dan Azerbaycan topraklarındaki yasa dışı Ermeni silahlı gruplarına insan gücü, mühimmat, mayın ve diğer askeri teçhizatın taşınmasını önlemek için 23 Nisan'da sınır kontrol noktası kurmuştu.

Bu durum Ermenistan'da tepkilere neden olmuş, Azerbaycan'dan yapılan açıklamada, Azerbaycan'ın Karabağ bölgesinde yaşayan Ermeni nüfusun bu noktadan çift yönlü olarak Ermenistan ve Azerbaycan'a şeffaf ve düzenli geçişleri için uygun koşulların oluşturulacağı, kontrol mekanizmasının Rus güçleriyle koordineli şekilde hayata geçirileceği ifade edilmişti.

RUSYA İLE ERMENİSTAN'IN ARASI AÇILDI

Bir diğer neden ise Rusya ile Ermenistan'ın arasının açılması. 2020 yılında başlayan Rusya-Ukrayna savaşında Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan yüzünü Batı'ya çevirmişti.

 

AdminAdmin