EKONOMİ
Giriş Tarihi : 09-07-2024 13:24

Fahiş limon fiyatlarına karşı müdahale edilecek

Sekiz ay önce, rekolte yüksek olduğu için kepçeyle hasat edilen limonun fiyatı, 100 TL'ye doğru gidiyor. Limon fiyat dalgalanması hakkında konuşan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, rakamların içeride limon olmamasıyla ilgili olmadığını ve fahiş fiyat uygulayanlarla ilgili de işlem yapılacağını aktardı.

Fahiş limon fiyatlarına karşı müdahale edilecek

Türkiye'de tarım gündeminin başında limon fiyatlarına yapılan zamlar yer alıyor. 8 ay öncesine kadar Adana Yüreğir'de dalında 1 TL'nin altına alınan limon nedeniyle, üretici ağaç dallarını budayarak kepçelerle hasat yaptı. Üretimdeki bolluğa rağmen limon fiyatlarının bu denli yükselmesi dikkat çekti. Günümüz itibariyle, zincir marketlerde limonun kilogram fiyatı, 69,50 TL ila 84,50 TL arasında değişiyor. Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım da ilerleyen günlerde fiyatların 100 TL seviyesine çıkacağını bildirdi.

FAHİŞ FİYATLARA KARŞI MÜDAHALE EDİLECEK

Limona yapılan zamlarla ilgili bir değerlendirme yapan Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Türkiye'deki limonun yeterli miktarda bulunduğunu belirterek, "Şunu net bir şekilde söyleyebilirim, halihazırda hasat edilenler ve depolardaki ürünler itibariyle yeni ürünlerin hasadının başlayacağı ağustos ayına kadar bizim ihtiyacımız olan limon miktarı ülkemizde var. Net bir şekilde söyleyebilirim. Yani şu son dönemdeki fiyat artışının, içeride limon olmamasıyla ilgili hiçbir yönü yok. Burada fahiş fiyat konusu var. Onda da Ticaret Bakanlığımız her zaman olduğu gibi çok ciddi bir şekilde üzerine gidiyor" dedi.

AdminAdmin