GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-07-2024 17:43

Gazze'de Su Kıtlığı Savaşın Yarattığı Sorunları Ağırlaştırıyor

İsrail saldırıları nedeniyle bitap düşen Gazze, kurak yaz mevsimi, azalan erzak ve tahrip olan altyapıyla mücadele ederken ciddi su kıtlığıyla karşı karşıya.

Gazze'de Su Kıtlığı Savaşın Yarattığı Sorunları Ağırlaştırıyor

GAZZE, 4 Temmuz (Xinhua) -- İsrail saldırıları 9 aydır devam ederken, savaştan bitap düşen Gazze bir yandan da kurak yaz mevsimi, azalan erzak ve altyapının tahrip olması nedeniyle ağırlaşan ciddi su kıtlığıyla mücadele ediyor.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) Haziran ayında sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki su ve sanitasyon tesisleri ile altyapının yaklaşık yüzde 67'sinin yıkıldığını veya hasar gördüğünü kaydetti.

Haziran ayındaki Birleşmiş Milletler istatistiklerine göre, tarih boyunca Gazze'deki su arzının yüzde 80'ini sağlayan yeraltı su kuyularında su üretimi son zamanlarda günde 35.000 metreküpten 15.000 metreküpe düştü. Bu rakam, yeraltı suyu üretim kapasitesinde savaş öncesi döneme kıyasla yüzde 50'yi aşkın düşüşe işaret ediyor.

 

Kaynak: Xinhua / Güncel

Dünya Güncel Haberler

AdminAdmin