EKONOMİ
Giriş Tarihi : 11-09-2023 12:38

Hükümetten konut fiyatlarını düşürecek dev hamle! Tarih verildi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, hem kiralık hem de satılık konut fiyatlarını ucuzlatacak hamle için tarih verdi. Bakan Özhaseki, ilk işimiz olacak diyerek, "Hazine arazileri imara açılacak" dedi.

Hükümetten konut fiyatlarını düşürecek dev hamle! Tarih verildi

İnşaat maliyetlerindeki yüksek enflasyon nedeniyle son yıllarda hem satılık hem de kiralık konutlar ulaşılamaz seviyelere geldi. Kiralık konutlarda yaşanan anlaşmazlıklara ilişkin yeni arabuluculuk sistemi devreye alınırken, konutlarda fiyatların düşmesi için hükümetten yeni bir hamle geliyor. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, konut fiyatlarını ucuzlatacak hamle için tarih verdi. 

HAZİNE ARAZİLERİ İMARA AÇILIYOR
Sabah'ta yer alan habere göre Özhaseki, konut arzının artırılması, vatandaşın konuta ulaşımının kolaylaşması, kira fiyatlarının düşmesi için hazine arazilerini imara açacaklarını söyledi. 

Türkiye'de konut sorununun pandemiyle başladığını, Rusya-Ukrayna savaşıyla emtia fiyatlarının tüm dünyada çok ciddi artış gösterdiğini söyleyen Bakan Özhaseki, Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle büyükşehirlerde ev kiralarının yükseldiğini vurguladı. Bakan Özhaseki şöyle dedi:

"Rusya-Ukrayna Savaşı ile birlikte emtia fiyatları dünyada çok ciddi artış gösterdi. Ancak özellikle depremden sonra ortaya çıkan manzarada arz-talep dengesi iyice şaşırdı. Deprem bölgesinde evini kaybeden 1 milyon 900 bin vatandaşımız oldu. Devletimiz 325 bin aileye kira yardımı yapıyor. Hatay'dan Maraş'dan Malatya'dan vatandaşlarımız başka şehirlere giderek ev kiraladı. İstanbul'a gelenler oldu. Bu şekilde 100 bin ev kiralanması fiyatları bir anda zıplatır İstanbul'da."

MECLİS AÇILINCA İLK İŞ OLACAK
Konut fiyatlarının düşüşe geçmesi için arz talep dengesinin yeniden sağlanması gerektiğini söyleyen Bakan Özhaseki, "Ne kadar çok arzda bulunursanız o kadar çok fiyatı aşağıya çekersiniz" dedi.

Özhaseki sözlerini şöyle sürdürdü: "Bu sorunun çözümü için bir tarafta deprem konutlarının yapımına devam ediyoruz. Arkasından epeyce bir arazi parselasyonu yaparak ve altyapısını hazırlayarak bunu arz etmemiz lazım. Şu anda birçok yerde artık müteahhitlik firmaları yüzde 50'yle çalışıyor. Bu çok büyük bir rakam. Bu inşaat maliyetlerini çok artırıyor, konut fiyatları yükseliyor. Bunun tersine dönmesi için o zaman bizim elimizdeki imkânları kullanmamız gerekiyor. Şu anda Milli emlak arazilerinin hepsi bizim bakanlığımızda. Çalışmaya başladık bile. Meclis açılınca ilk iş yeni bir yasa çıkaracağız. Yasada bu hazine arazileri de yer alacak. Vatandaşın konut sorunu çözülecek."

AdminAdmin