GÜNCEL
Giriş Tarihi : 17-04-2023 13:12

Köpek ve kedilerde mevsimsel tüy dökümü başladı

Mevsim şartları nedeniyle evcil hayvanlarda tüy dökümünün başlamasıyla beraber veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvan sahiplerine bu konuda uyarılarda bulunarak, merak edilenleri yanıtladı.

Köpek ve kedilerde mevsimsel tüy dökümü başladı

Mevsim şartları nedeniyle evcil hayvanlarda tüy dökümünün başlamasıyla beraber veteriner hekim Mustafa Yıldız, evcil hayvan sahiplerine bu konuda uyarılarda bulunarak, merak edilenleri yanıtladı. 

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, Köpek ve kedilerde tüy dökümü sahiplerini her zaman çok endişelendirir. Halk arasında evcil hayvanların tüyleri insanlara hastalık yapar bilgisi mevcuttur. Evcil hayvanınızın tüy dökümünde , gerçek nedir? Gerçekten tüyler hastalık yapar mı? Öncelikle ,heyecanınız yatışsın diye söylüyorum. Evcil hayvanınız parazit taşımıyorsa tüyler hastalık yapmaz. Evcil hayvanlarda tüyler neden dökülür? Köpek kedilerde tüy dökümü fizyolojik ve de patolojik olarak ikiye ayrılır. İlkbahar ve de sonbaharda tüy dökülmesi fizyolojiktir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla hayvanımızı sıcak tutan tüyleri döker. Sonbaharda ise ilkbaharda hayvanımızı serin tutan tüyleri döker ,kışın sıcak tutacak tüyler hayvanımızda çıkar. Bu fizyolojik bir olaydır. Tüy değiştirme kedi ve köpeklerimizde her yıl düzenli olur. Köpek ve de kedilerin doğasına , genetik yapısına uygun doğal bir süreçtir. Eğer hayvan sahibi olarak siz can dostunuza , düzenli iç ve dış parazitlere karşı veteriner hekiminize ilaçlama yaptırıyorsanız endişe etmenize gerek yoktur. Ayrıca siz can dostlara tavsiyem dışardan ne olduğunu bilmediğiniz ilaç görünümünde kimyasalları hayvanınızda  kullanmayın. Hayvanınıza nasıl etki yapacağını bilmediğiniz kimyasalları kullanmanız durumunda  can dostunuz ve sizin için nasıl etki yapacağı belli değildir. Kaliteli ilaçlarda her zaman uluslar arası  GMP standartları aranmalıdır." dedi.

Yıldız, "Köpek ve de kedilerde patolojik olarak adlandırdığımız psikolojik yada hastalıklara bağlı tüy dökülmesi olabiliyor .Evcil hayvanlarınızda tüy dökülmesinin  birçok nedeni olabilir. Bunlara örnek olarak gıda alerjisi, hipotiroit , hiperkeratoz ,v.b. birçok hastalık mevcuttur. Tüy dökülmesi ile karşılaştığınızda ,veteriner hekim arkadaşıma baş vurduğunuzda size gerekli bilgi ve de tedaviyle yol gösterecektir. Burada önemli olan çok geç kalmadan gerekli tedavi desteklerini zamanında almaktır. Halkımıza ,can dostlarıyla güzel mutlu günler dilerim." dedi.

EditörEditör