GÜNCEL
Giriş Tarihi : 25-10-2022 12:17   Güncelleme : 25-10-2022 12:17

Kritik teklif Erdoğan'ın masasında: Onay geldiği an muhalefete götürülecek!

Haber 7 - AK Parti, başörtüsü ile ilgili hazırlanan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sunulan Anayasa değişikliği teklifini muhalefet partilerine götürmeye hazırlanıyor. Erdoğan'ın onay vermesi halinde söz konusu teklif muhalefet partileriyle görüşülecek.

Kritik teklif Erdoğan'ın masasında: Onay geldiği an muhalefete götürülecek!

Adalet Bakanı Bozdağ, Anayasa değişikliği teklifinin Cumhurbaşkanı'na sunulduğunu açıkladı. Bozdağ, "Cumhurbaşkanımız, Grup Toplantısında açıklayabilir de açıklamayabilir de. Zamanlaması Cumhurbaşkanımızın takdirinde. 41’inci maddenin 1’inci fıkrası değiştiriliyor, 24’üncü maddeye de iki fıkra ekleniyor. Hem başı açık, hem başı örtülü olan, herkes için anayasal teminat getiriyoruz" ifadelerini kullandı.

Başörtüsüne anayasal teminat sağlamak için hazırlanan teklifin taslak metni Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a sunuldu. Adalet Bakanlığı'nın Erdoğan'ın talimatıyla yürüttüğü çalışmaya, AK Parti'nin hukukçu kurmayları ve uzman akademisyenler katkı yaptı.

Başörtüsü olayı CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun çıkışıyla yeniden gündeme oturmuş ve muhalefet ile iktidarı tekrar karşı karşıya getirmişti. CHP konu hakkında bir düzenleme talebinde bulunurken iktidar, ana muhalefet partisini Anayasa değişikliğine davet etmişti.

KILIÇDAROĞLU: BU HAKKI YASAL GÜVENCEYE ALACAĞIZ

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz haftalarda yaptığı başörtüsü çıkışında "Kadınlara giyim kuşamını siyasetin tekelinden çıkartıyoruz. Bu hakkı yasal güvenceye alacağız. Bunu bir tartışma konusu olmaktan tümüyle çıkartacağız" demişti. Ertesi gün CHP, başörtüsüne güvenceyle ilgili yasa teklifini Meclis'e sundu.

ERDOĞAN: SAMİMİYSEN ÇÖZÜMÜ ANAYASA DÜZEYİNDE SAĞLAYALIM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise "Eğer dürüstsen, samimiysen gençlerimizin en büyük hassasiyetleri olan bu meselenin arkasındaysan gelin çözümü anayasa düzeyinde sağlayalım. Hatta bununla kalmayalım kadının ve erkeğin birlikteliğinden oluşan aile kurumumuza da güçlendirerek ilave değişikler de yapalım" diyerek Kılıçdaroğlu'na çağrıda bulunmuştu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'IN ONAYI BEKLENİYOR

Tüm yaşananlar sonrası konu hakkında bir çalışma başlatan Adalet Bakanlığı, çalışmayı Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sundu. Erdoğan'ın onayının ardından Anayasa değişikliği teklifi, AK Parti tarafından muhalefet partilerine götürülecek.

AdminAdmin