GÜNCEL
Giriş Tarihi : 28-06-2024 16:01

Kuraklık kapıda ama hortumlar şakır şakır akıyor: Bağ bahçe tarla sulayanları ihbar edin

Kuraklık ve iklim değişikliği bütün dünyayı tehdit ederken, Sakarya’da çok sayıda bahçe sahibi yasak olmasına tarlarını şebeke suyuyla suluyor. Yetkililer ise tarla, bahçe veya meyve bahçelerinin şebeke suyuyla sulanmasının kesinlikle yasak olduğunu bir kez daha hatırlattı.

Kuraklık kapıda ama hortumlar şakır şakır akıyor: Bağ bahçe tarla sulayanları ihbar edin

Hüseyin Cumalı’nın haberi

DÜNYA KURAKLIK VE SELLERLE BOĞUŞUYOR
Dünya kuraklıkla kavruluyor. Türkiye’de ise bazı illerde durum hiç ama hiç iyi değil. Diyarbakır’da halı ve araba yıkamak yasaklanırken, Türkiye’nin bütün illerinde ‘suyu tasarruflu kullanın’ çağrısı yapılıyor. Kuraklıkla mücadele sürerken bir yandan da iklim değişikliği nedeniyle şiddetli sağanak yaşılar beraberinde selleri getiriyor. Dünyanın bir çok ülkesindeki sellerde ölenlerin sayısı hızla artıyor.

UZMANLAR UYARDI
Sakarya’da ise şimdilik zorun yok. Sakarya’nın içmesuyu kaynağı olan Sapanca Gölü ile kısmında olsa Akçay Barajı’ndaki su seviyesi alınan yağışlar ve alınan önlemlerle tehlike çanları çalmıyor. Ancak uzmanlar uyarıyor. Önümüzdeki özellikle 3 ay boyunca büyük kuraklı beklentisi var. Bütün bu tabloya rağmen Sakarya’nın bir çok bölgesinden Halk54 İhbar Hattı’na gönderilen fotoğraf ve görüntülerde birçok bölgede yasak olmasına rağmen şebeke suyu ile sulama yapıldığını ortaya koydu. İhbar Hattı’na konuşan vatandaşlar, “Herkes hortumlarla sulama yapanları ihbar etsin. Kimsenin 1 milyonu geçen Sakarya halkını susuz bırakmaya hakkı yok” dedi. 

AdminAdmin