GÜNCEL
Giriş Tarihi : 19-05-2023 15:42

Lojmanda 5 kişi ölmüştü: Taranoğlu tazminat ödeyecek

Üzerinden 24 yıl geçen 17 Ağustos depremi ile ilgili dikkat çeken bir dava karara bağlandı. Mahkeme, deprem nedeni ile SGK lojmanında ölen 5 kişi için açılan tazminat davasında, çöken binaların müteahhidi eski bakanlardan Ersin Taranoğlu’nun da aralarında olduğu 5 kişiyi sorumlu tuttu.

Lojmanda 5 kişi ölmüştü: Taranoğlu tazminat ödeyecek

SSK LOJMANLARI

1999 yılında meydana gelen 17 Ağustos depreminde, Sakarya’da bulunan SGK lojmanlarının bir bloğu da yıkıldı. Yıkıntılar arasında biri çocuk 5 kişinin cansız bedenine ulaşıldı. Nuriye Özenir, Cesur Eracun, Muazzez Tanrıverdi, Dilara Kurtulan ve Kurtulan’ın ismi belirlenemeyen oğlunun yaşamlarını yitirdikleri anlaşıldı.

 

YAKINLARI DAVA AÇTI

Ölenlerin yakınları, sorumlular hakkında, bir yandan ceza bir yandan da tazminat davaları açtı. Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) karşı açılan tazminat davalarında kurum sorumlu görüldü. SGK, ölenlerin ailelerine tazminat ödemesi yaptı.

 


SGK, PARAYI MÜTEAHHİTTEN İSTEDİ

Kurum, yaptığı ödemeleri, yıkılan lojmanı inşa eden kişilerin kusurundan kaynaklandığı gerekçesi ile Sakarya 5. Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açtı. Davalı konumda, lojmanın müteahhitti Eski Orman Bakanı Ersin Taranoğlu, Mehmet Nuri Paker, inşaat mühendisi Nalan Tercan Solak, Mustafa Güner ve Mehmet Burç ile Adapazarı Belediyesi yer aldı.

 

14 YILLIK FAİZİYLE BİRLİKTE

Davalılar yaptıkları savunmalarda ağırlıklı olarak, dosyanın zaman aşımına uğradığını söyledi. Dosyaya giren bilirkişi raporlarında ise, sorumluların kusurlarına atıfta bulunuldu. Mahkeme yaptığı yargılama sonrası Ersin Taranoğlu, Nalan Tercan, Mehmet Nuri Paker, Mehmet Burç ile Mustafa Güner’in mirasçılarını sorumlu tuttu. Taraflar kusurları oranında ödeme yapacak. Kuruma yapılacak ödeme tutarına 24 Nisan 2009’dan itibaren yasal faiz uygulanacak.

 

4 KİŞİ HAPİS CEZASI ALMIŞTI

Öte yandan 5 kişinin ölümü ile ilgili açılan ceza davasında ise Mehmet Nuri Paker ve Nalan Tercan ile dönemin Bayındırlık Bakanlığı İl Müdürlüğü görevlileri Mustafa Güner ve Mehmet Burç 4'er yıl 2'şer ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Anılan karara ilişkin temyiz sürecinin devam ettiği anlaşıldı.

AdminAdmin