GÜNCEL
Giriş Tarihi : 21-09-2022 17:15   Güncelleme : 21-09-2022 17:15

Rusya'ya desteğiyle bilinen Belarus, askeri birimlerine savaş zamanına geçme talimatı verdi

Aylardır süren Rusya ve Ukrayna arasındaki savaş devam ederken son haftalarda taarruza geçen Ukrayna, işgal altındaki topraklarının bir kısmını geri almayı başardı. Bu gelişmeler sonrası Putin ve Rusya'ya olan desteğiyle bilinen Ukrayna'nın kuzeydeki komşusu Belarus'tan dikkat çeken bir hamle geldi. Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, ordusundaki bazı askeri birimlere savaş zamanı standartlarına göre alarma geçilmesi talimatı verdi.

Rusya'ya desteğiyle bilinen Belarus, askeri birimlerine savaş zamanına geçme talimatı verdi

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Devlet Güvenlik Konseyi Sekreteri Aleksandr Volfoviç ile görüşmesinde yaptığı konuşmada, Rusya ile savunma alanı oluşturduklarını ve aslında fiilen iki ülkenin ortak silahlı kuvvetleri olduğunu ifade etti.

"RUS BİRLİKLERİNE ARKADAN VEYA YANDAN DARBE OLMAYACAK"

Belarus toplumunun kendini nasıl savunması, eylemlerinin ne olacağını bilmesi gerektiğini belirten Lukaşenko, "Ukrayna'da savaşacağımızı ima edip bizi suçlamaya gerek yok. Bizim anavatanımızı korumamız gerekiyor. ve Rusya'ya desteğe gelince, bir kez daha teyit ediyorum. Belarus üzerinden Rus birliklerine karşı arkadan, yandan, kanatlardan herhangi bir darbe olmamalıdır ve olmayacak. Bu bizim müttefikimize karşı yükümlülüğümüzdür." diye konuştu.

Rusya'ya desteğiyle bilinen Belarus, askeri birimlerine zaman zamanına geçme talimatı verdi

"BAZI ASKERİ BİRİM ŞAVAŞ ZAMANI ALARMINA GEÇİRMEMİZ GEREKİYOR"

Güvenlik ve askeri eğitim konularında basitleştirmeye gidilmemesini isteyen Lukaşenko, "Durum çok ciddi. Tehlikeli bile diyebilirim ve hiçbir durumda işleri gevşetmemeliyiz. Hiçbir şeyden korkmaya gerek yok. Bazı askeri birimleri savaş zamanı standartlarına göre alarma geçirmemiz gerekiyor. Bu gerekli." ifadelerini kullandı.

Vatan savunmasının güçlendirilmesi ve gönüllü halk milisleri hazırlamaya ihtiyaç olduğunu, bu milislerin oluşum aşamasında olduğunu dile getiren Lukaşenko, bu güçlerin nasıl savaşçı ve ne tür silahlara sahip olduğunu kontrol etmek için harekete geçilmesini istedi.

Kaynak: AA / Ali Cura - Güncel

Aleksandr Lukaşenko Belarus Dünya Güncel Haberler

AdminAdmin