YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2023 16:38

TİP Sakarya adayları tanıtıldı

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimlerine Emek ve Özgürlük İttifakı çatısı altında girecek olan Türkiye İşçi Partisi’nin (TİP) Sakarya Milletvekili adayları Sakarya basını ile buluştu.

TİP Sakarya adayları tanıtıldı

TİP Sakarya İl binasında düzenlenen etkinliğin açılışında İl Örgütü adına konuşan Elif Öncel, “21 yıllık saray rejiminin sonuna geldiğimiz, kurtuluşa adım adım ilerlediğimiz mutlu insanları, özgür basını, eşit. Adil ve yaşanası bir Türkiye’yi kurma hayalimizi gerçekleştirmeye sayılı günler kaldı. Meclisi halka, halkı meclise taşıyacak milletvekili adaylarımızı tanıtmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. 

Öncel’in konuşmasının ardından a Milletvekili adayları; Saadet Civelek Diriarın, Pelin Sönmez, Uğur Alet, İncinur Ala, Pelin Kısa, Leyla Kocaman, Yunus Emre Göçenoğlu kendisini tanıttı. 

1’inci sıra adayı Av. Saadet Civelek Diriarın, baskılara rağmen görevlerini eksiksiz yapma mücadelesi veren gazetecilere teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi.

“Yaklaşık 30 gün sonra yapılacak seçimle yurttaşlarımız daha özgür daha aydınlık geleceğe belki de ilk adımı atacak. 20 yıldır temel hak ve özgürlükler anlamında çok geri gittik. Tartışılması dahi kanül edilemeyecek İstanbul Sözleşmesinden bir gecede tamamen hukuka aykırı bir şekilde çıktık. Yine bir gecede KHK’lar ile binlerce yurttaş işinden edildi. Adil yargılanma hakları ellerinden alınarak büyük bir karanlığa hapsedildi, yargılanmadan mahkum edildi. Binlerce emekçi bu iktidar döneminde iş cinayetlerinde hayatını kaybetti, binlercesi sakat kaldı. Sebep olanların yargılanması bir yana hesabını soran aileler yargılandı. Bu karanlık düzen değişecek, bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da sorulacak her hesabın teminatı partimiz olacak.”   

İkinci sıra adayı Pelin Sönmez de, Sapanca’nın doğasının hızlı tahribatı ve kamusal alanların imara açılmasını eleştirerek, “Partinin önceliklerinden olan çevresel sorunların takipçisi ve savunusu olacağım” diye konuştu.

Üçüncü sıra adayı Uğur Alet ise, kendisinin yüzde kırk iki engelli olduğunu belirterek hükümetin engellilere yönelik politikasından kaynaklanan sorunlara değindi.

Dördüncü sıra aday inşaat mühendisi İncinur Ala, son dönemde ağırlaşan ve gündemi meşgul eden konut krizine dikkat çekti. Plansız kentleşme ve kamusal alanların halkın elinden alınması nedeniyle yurttaşların barınma ihtiyaçlarını sağlıklı ve insan onuruna yaraşır şekilde karşılayamadığını ifade eden Ala, bu durumun kabul edilemez olduğunu kaydetti.
    
Beşinci sıra adayı inşaat mühendisi Pelin Kısa, Türkiye’de deprem gerçeğine vurgu yaptı. Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında bölgede bilirkişi olarak görev yaptığını anlatan Kısa, “Bilim ve fen kurallarından uzak yapılaşmaların olası bir afet sonucunda yıkılmasına kader veya fitrat denilmesi son derece yanlış bir tanımlamadır. Ayrıca plansız bu uygulamalara imar barışı olarak adlandırılan uygulamalar eklenmekte, kaçak yapılaşmanın önü açılmaktadır. Bunlara bilim ışığında, ilgili meslek gruplarıyla çözüm üretmek amacıyla milletvekili adayıyım.” 

Altıncı sıra adayı Leyla Kocaman, AKP-MHP iktidarının toplumsal cinsiyet eşitliğine bakışını eleştirdiği konuşmasında şunları ifade etti: “İstanbul sözleşmesi toplumsal cinsiyet eşitliğini ve devletin her bireyi şiddete karşı korunmasını sağlayan uluslararası bir sözleşmedir. Bu sözleşmeden Saray Rejiminin desteği ile anayasaya aykırı bir şekilde çıkılmıştır. Ülkemizde kadına karşı şiddetin cins kıyımına dönüştüğü bu süreçte İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa bizi için vazgeçilmezidir. Kadınsız bir koalisyon kurmak isteyen AKP ve ittifakı bugün ülkemizi karanlığa süreklemektedir. Türkiye İşçi Partisi olarak eşit, özgür ve adil bir yaşamın temainatı olacağız.

Yedinci sıra adayı Yunus Emre Göçenoğlu, konuşmasında öğrenci sorunlarına yer verdi. Ayrıca Göçenoğlu, “Bir Türkiye İşçi Partili genç olarak şunu söylüyorum: 28 gün sonra Saray’ı yıktıktan sonra, demografik avantajımızı gençliğin lehine çevirelim. İkinci yüzyılı laik, bilimsel eğitime, özerk üniversitelere, gençlerin kendisini gerçekleştirebildiği bir yaşamı inşa etme haline getirelim” dedi. 

Göçenoğlu, Türkiye İşçi Partisi’nin bu değişimin öznesi olduğunu da kaydetti.

EditörEditör