GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-01-2023 16:33   Güncelleme : 23-01-2023 16:33

Yunan Bakan Dendias'tan Türkiye açıklamaları: Onlardan korkmuyoruz

Haber 7 - Türkiye'yi revizyonist olmakla itham eden Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Türklerle horoz dövüşü peşinde olmadıklarını ancak her türlü senaryoya karşı hazırlık yaptıklarını söyledi.

Yunan Bakan Dendias'tan Türkiye açıklamaları: Onlardan korkmuyoruz

Yunanistan'ın iktidar partisi Yeni Demokrasi'nin Amfissa'daki seçim etkinliğine katılan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, burada Türkiye'yi hedef alan açıklamalarda bulundu.

Türkiye'yle ilişkilerin her zaman tekrarlanan sorunlardan ötürü zor gittiğini söyleyen Dendias, "Her gün bir öncekinden daha kötü, bugün söylenenler dünden daha kötü" dedi.

Με τον ΓΓ της ΚΟ και βουλευτή Φωκίδας της ΝΔ @ioannis_mpougas στην εκδήλωση της ΔΕΕΠ στην Άμφισσα για την κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας, στην οποία είχα τη χαρά να παραστώ και να μιλήσω. pic.twitter.com/LpjcPuB6zk

— Nikos Dendias (@NikosDendias) January 22, 2023

DENDİAS'IN TÜRKİYE'Yİ HEDEF ALAN SÖZLERİ

Türkiye'yi revizyonist olmakla itham eden Yunan Bakan, "Türkiye Cumhurbaşkanı, Yunanistan'ı tehdit etmek için 'Bir gece ansızın gelebiliriz' diyor. Bu şarkı, Türklerin yıllar önce Kıbrıs işgalinde söylediği şarkıya benziyor. Onları duyuyoruz ve not ediyoruz. Hazırız. Ama bu, bizim de benzer dili kullanacağımız anlamına gelmiyor. Biz farklıyız" ifadelerini kullandı.

"Onlardan korkmuyoruz ve açık konuşuyoruz. Hakaretlere, iftiralara ve tehditlere aynı şekilde yanıt vermememiz tamamen kültürümüzle ve modern, demokratik, ilerici bir Avrupa ülkesine olan inancımızla alakalı. Biz buyuz ve horoz dövüşü yapmayacağız" şeklinde konuşan Dendias, Yunanistan'ın silahlanmasına ve Türkiye'nin ABD'den alacağı F-16'lara değindi:

"Yunanistan'ın ABD'yle ilişkileri, her zamankinden çok daha iyi bir seviyede; ...diyelim ki Türkiye, ABD'yi F-16'ları modernize etmeye ikna etmeyi başardı. Türkiye, ilk modernize edilmiş F-16'ları aldığında, Yunanistan'ın Viper yani F-16 Blok 70 seviyesinde 83 adet uçağı olacak; bunun yanında 24 adet Rafale'ı ve ilk F-35'i olacak."

KAYNAK: HABER7
AdminAdmin