GÜNCEL
Giriş Tarihi : 27-04-2022 21:22

Doç. Dr. Asude Ateş: “Plastik kullanımını azaltmak zorundayız”

Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Asude Ateş, Türkiye’de ve dünyada poşet kullanımının sonuçlarını değerlendirdi.

Doç. Dr. Asude Ateş: “Plastik kullanımını azaltmak zorundayız”

Plastik maddelerin doğada yıllarca çözülmediği için birikime sebep olduğunu söyleyen, Doç. Dr. Asude Ateş, “Gelecek nesillere yaşanabilir bir dünya bırakmak istiyorsak plastik kullanımını azaltmak zorundayız. Temel eğitimden başlayarak çocuklarımıza atık yönetimi vurgusu, kaynakta azaltma, geri dönüşüm, geri kazanımı, çevre koruma bilincini aşılamalıyız” dedi. Sıfır atık yaklaşımının bilinç oluşturmanın felsefesini oluşturduğunu söyleyen Doç. Dr. Ateş, “Bahsettiğiniz alternatif bireysel bez çanta kullanımını özendirmeliyiz. Ancak bu bilinçle plastik poşet tamamen hayatımızdan çıkar.” diye konuştu.

 

Çevre Kanununa aykırı davrananlara yönelik cezaların artırıldığının olumlu bir adım olduğu değerlendirmesinde bulunan Doç. Dr. Asude Ateş, çevrenin sınırsızmış gibi umarsızca kullanılmasının ortaya çıkardığı sorunları önlemenin mühim olduğunu söyledi. Çevreyi korumanın geleceğe olan etkisine değinen Doç. Dr. Ateş, “Ne yazık ki başka bir dünya yok, çevreye yaptığımız her tahribat geri dönüşü mümkün olmayan kalıcı çevre kirliliğine sebep olabiliyor. Toplum hassasiyetini arttırmak, yaşam alanımız olan dünyada gelecek nesillere sürdürülebilir bir çevre bırakmak adına çok önemli olduğunu belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

EditörEditör